ЛІТНЯ АРХЕОЛОГІЧНА ШКОЛА В НАЦІОНАЛЬНОМУ ІСТОРИКО-ЕТНОГРАФІЧНОМУ ЗАПОВІДНИКУ «ПЕРЕЯСЛАВ»

Категорія: Культурно-освітні заходи Створено: Субота, 17 червня 2017, 08:39

У першій половині червня 2017 р. у Переяславі-Хмельницькому на базі Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» було організовано Літню археологічну школу. Її учасниками стали вихованці Київської гімназії №153 ім. О.С. Пушкіна, що проходили історико-етнографічну практику в Заповіднику. Під час проходження навчального курсу гімназисти разом із своїми наставниками – вчителями історії  Оленою Мартинюк та Тетяною Мартинюк, отримали можливість познайомитися з теоретичними питаннями археологічної науки, оглянути унікальні артефакти знайдені археологами на Переяславщині, що експонуються в Археологічному музеї та Музеї трипільської культури, а також прийняти безпосередню участь у польових археологічних пошуках.

Їх було зосереджено на території давнього Переяслава – одного з найдавніших історичних центрів України. Під керівництвом переяславських археологів: Олександра Колибенка, Олександра Прядка, Олександра Павлика, Дмитра Тетері, юні дослідники провели археологічні дослідження на території «окольного граду» та Нижнього міста ранньомодерної доби давнього Переяслава. У ході цих робіт було обстежено ділянку, що знаходиться в південно-західній частині даної територіальної структури. На ній з метою вивчення культурних нашарувань та пошуку знахідок було зроблено два шурфи-розкопи. При вивченні культурного шару знайдено матеріали козацької доби – уламки глиняного посуду, монету «деньгу» 1754 р., інші старожитності, що розповідають про життя переяславців цього часу. Матеріалів давньоруського часу тут не виявили, як і на прилеглих ділянках, де дослідження проводилися в попередні періоди. Це вказує на те, що в княжу добу на цій території була відсутня житлова та господарська діяльність. Можливо, на даний час припустити, що тут було місце для утримання коней князівської кінноти або ж якийсь інший об’єкт, який вдастя встановити у ході подальшого вивчення цієї території.

Завідувач науково-дослідного відділу «Музей трипільської культури»                                                           Дмитро Тетеря