Прочитано лекцію «Мандрівні співаки, старцівство, кобзарство від витоків до сьогодення»

Категорія: Культурно-освітні заходи Створено: Четвер, 04 квітня 2019, 11:10
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

В Музеї кобзарства НІЕЗ «Переяслав» 3 квітня була прочитана лекція: «Мандрівні співаки, старцівство, кобзарство від витоків до сьогодення». Вдячними слухачами були учні 7-го класу КЗ КОР Переяслав-Хмельницького ліцею «Патріот» (класний керівник Людмила Михайлівна Кабаняча та вихователь Олена Григорівна Павлова).

Ми спеціально запрошуємо вихованців ліцею та інших навчальних закладів міста для представлення лекційного матеріалу, саме в приміщення Музею кобзарства,  з метою наочно і предметно повно представити зміст інформаційного матеріалу. Адже в Музеї кобзарства, як ні в якому іншому, є можливість зіграти на Колісній лірі, взяти в руки і перебрати струни старосвітської діатонічної бандури, тобто відчути на дотик музику.

Учні ліцею «Патріот» зацікавлено сприймали розповідь про традиційні українські інструменти, про незрячих мандрівних співаків. Про те, яку місію вони виконували в соціокультурному просторі України XVI-XIX ст. ст. І про те, яка трагічна доля спіткала кобзарів у своїй рідній країні в 30-х роках ХХ ст.

Після лекції, вихованці ліцею мали можливість відчути себе трішки традиційними музикантами, лірниками. Вони з натхненням акомпанували на лірі до молитви «Під Твою милість», до історичної пісні «Ой на горі вогонь горить»,  і, навіть до думи «Ой зійшла зоря, вечорова». Так, фрагментарно учням було проілюстровано репертуар мандрівних кобзарів. А в аудіо запису професійну гру лірника виконав Андрій Ляшук.

Також школярі весело і злагоджено вивчили запропоновані їм – українську народну пісню «Ой літає соколонько» та веснянку «Подоляночка».

На запитання, чи знають вони тепер, після лекції, відмінність кобзаря від бандуриста, всі дружно відповіли:

«Знаємо! Кобзарі були незрячими, вони отримували науку від цех майстра і проходили обряд посвячення в кобзарство.

А бандуристи – це зрячі музиканти, як професійні так і любителі цього виду мистецтва. Вони продовжують зберігати репертуар і національний патріотизм традиційних кобзарів».

На підтвердження свого непоказного патріотизму, учні 7-го класу КЗ КОР Переяслав-Хмельницького ліцею «Патріот» заспівали Гімн України «Ще не вмерла України, ні Слава, ні Воля!»

 

Молодший науковий співробітник НДС «Музей кобзарства»                                            Костюк Н. В.