У МУЗЕЇ ТРИПІЛЬСЬКОЇ КУЛЬТУРИ  ВІДБУЛАСЯ ПРЕЗЕНТАЦІЯ ВИСТАВКИ «ТКАЦТВО ЗА ЧАСІВ ТРИПІЛЛЯ»

У МУЗЕЇ ТРИПІЛЬСЬКОЇ КУЛЬТУРИ ВІДБУЛАСЯ ПРЕЗЕНТАЦІЯ ВИСТАВКИ «ТКАЦТВО ЗА ЧАСІВ ТРИПІЛЛЯ»

Нині все більше поглиблюється інтерес до історії давніх народів, які мешкали на наших землях, до їх здобутків і відкриттів, ремесел та промислів. Цьому має сприяти й виставка «Ткацтво за часів Трипілля» в Музеї трипільської культури Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав», презентація якої відбулася 20 жовтня 2016 року. У ході заходу автори виставки: Дмитро Тетеря та Валентина Білоусько, наукові співробітники музею, ознайомили присутніх з матеріалами, що експонуються на виставці. А це речові знахідки з археологічних розкопок на трипільських поселеннях: глиняні грузила-відтяжки від ткацьких верстатів, пряслиця, відбитки тканин на денцях керамічних посудин, глиняні скульптури з позначення вбрання мінеральними фарбами, а також реконструкції вбрання давніх трипільців, ляльки-мотанки з елементами реконструйованого трипільського одягу, тощо.

Ткацтво – одне з найдавніших ремесел. Його виникнення та розвиток на наших землях пов’язані з носіями трипільської культури, яка побутувала на теренах Східної Європи з кінцяVІ до початку ІІІ тис. до н. е. Цим раннім землеробам ми завдячуємо багатьма винаходами, що пришвидшили технічний прогрес. Серед них – свердлильний верстат, пристрій для відтискування кременевих пластин, поворотний пристрій – предок гончарного кола і в тому числі й вертикальний ткацький верстат, який призначався для виготовлення тканин, що з’являється у трипільців наприкінціVтис. до н. е.

Основні дані для вивчення трипільського ткацтва надають матеріали археологічних розкопок. В першу чергу джерелами для вивчення цього давнього ремесла слугують знахідки керамічних деталей вертикального ткацького верстата – грузила-відтяжки, а також відбитки тканин на денцях посуду. Завдяки таким знахідкам дослідники виділяють існування в ті часи різних технік ткацтва, а також кілька видів тканин. Із них трипільці виготовляли різноманітний повсякденний, святковий та ритуальний одяг, який можливо відтворювати за збереженими окремими елементами на глиняній пластиці та зображеннями на трипільських старожитностях, нанесених мінеральними фарбами.

Незважаючи, що після трипільської культури на землях її поширення змінилися десятки культур із своїми звичаями та побутом, але й сьогодні в одязі, виготовленому із тканин, ми можемо розгледіти деталі та елементи, розроблені людьми, які зіткали на наших територіях першу тканину. Сучасні дослідники-реконструктори залучаючи археологічні та етнографічні джерела відтворюють давні артефакти в тому числі і зразки давнього вбрання та процес й елементи знарядь для виготовлення тканин. Оглянути це та відтворити одне із найдавніших ремесел дають можливість й матеріали  виставки «Ткацтво за часів Трипілля»

Участь у презентації виставки взяли учні Переяслав-Хмельницької гімназії, науковці НІЕЗ «Переяслав», гості міста та представники переяславської громади. Краще зрозуміти та наблизити давнє ремесло-ткацтво для всіх хто завітав в цей день до музею допоміг проведений майстер-клас по ткацтву від Валентини Білоусько. Всі з цікавістю та натхненням намагалися зробити свої перші кроки у виготовленні тканин за прикладом як це робили давні трипільці.

У кінці заходу учасники могли скуштувати смачні хлібні вироби, якими їх гостинно пригостив Андрій Пироговський, керівник місцевого хлібзаводу.

Виставка «Ткацтво за часів Трипілля»» експонуватиметься  з 20 жовтня по 28 грудня 2016 року. Музей трипільської культури працює з 9 до 17 години, вихідні дні: понеділок, вівторок.

Завідувач науково-дослідного відділу

«Музей трипільської культури»                                                                              Дмитро Тетеря