18 січня – День пам’яті: 75 років від початку примусового вивезення населення України в Німеччину

18 січня – День пам’яті: 75 років від початку примусового вивезення населення України в Німеччину

18 січня 2017 р. в Будинку освіти м. Переяслава-Хмельницького відбулася зустріч у клубі «Пам’ять серця», яку організувала та провела Анелія Ковальська. Вона присвячена 75 річниці від початку примусового вивезення населення України в Німеччину. Серед учасників зустрічі – Ганна Шульга (89 років), народжені в неволі Олег Лисенко, Ольга Дубина, Ніна Лисенко, Олена Шевченко (місто) та Ганна Скляр (с. Світанок).

Темі «Остарбайтери Переяславщини» присвятила свій виступ завідувач науково-дослідного відділу «Музей-діорама «Битва за Дніпро в районі Переяслава і створення Букринського плацдарму восени 1943року» Надія Бойко, яка розповіла, що за два роки окупації з 17 вересня 1941року по 21 вересня 1943 року з Переяславщини було вивезено 6483 особи, а повернулося на Батьківщину 2478 осіб. Перша відправка робітників із нашого району до Німеччини зафіксована у лютому 1942 року із с. Вінинці. Із Переяслава депортація розпочалася в квітні 1942 року, а найбільше відправили примусових робітників 1 травня і 10 листопада 1942 року. У 1943 році в місті було проведено перепис всього населення, і поліцаї мали списки тих, хто мусив їхати до Німеччини.  Надія Бойко ознайомила присутніх зі спогадами остарбайтерів Марфи Дерій та Марії Глоби.

Про роки свого перебування в Німеччині на примусових роботах з болем у серці повідала присутнім Ганна Шульга.

У «Музеї-діорамі «Битва за Дніпро в районі Переяслава і створення Букринського плацдарму восени 1943 року» експонується виставка «Остарбайтери Переяславщини».


Зав. відділу «Музей-діорама

«Битва за Дніпро в районі Переяслава і

створення Букринського плацдарму восени 1943 року»                                                   Н. Бойко