У АРХЕОЛОГІЧНОМУ МУЗЕЇ ВІДКРИТО ВИСТАВКУ «МИХАЙЛО СІКОРСЬКИЙ – ДОСЛІДНИК АРХЕОЛОГІЧНИХ ПАМЯʼТОК ПЕРЕЯСЛАВЩИНИ (ДО 95-ї РІЧНИЦІ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ)»

Категорія: Виставки Створено: П'ятниця, 01 червня 2018, 21:14
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

1 червня 2018 р. в Археологічному музеї НІЕЗ «Переяслав» відкрито для огляду виставку, приурочену до 95-й річниці від дня народження фундатора переяславських музеїв М.І. Сікорського: «Михайло Сікорський – дослідник археологічних пам’яток Переяславщини».

Видатний музейний діяч, Герой України, лауреат Національних премій імені Т.Г. Шевченка, ім. В. Вернадського, ім. Д.Я. Яворницького М.І. Сікорський – активно сприяв розвитку краєзнавчих та археологічних досліджень на Переяславщині.

З 1951 р. Михайло Сікорський почав працювати директором Переяслав-Хмельницького державного історичного музею, з 1979 р. – Переяслав-Хмельницький державний історико-культурний заповідник, з 1999 р. – Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав», де М.І. Сікорським продовжував працювати генеральним директором, згодом – почесним директором аж до дня своєї смерті.

Не будучи археологом за освітою, але як дослідник за натурою та покликанням, М.І. Сікорський поставив археологію на пріоритетне місце у своїх наукових дослідженнях, визначив археологічні матеріали фундаментом музейного будівництва на Переяславщині. М.І. Сікорський сприяв всебічному розвитку археології у Заповіднику, створеному ним. Він особисто долучився до відкриття і дослідження видатних пам’яток давньоруської архітектури Переяслава: Спаської церкви-усипальні ХІ ст., Воскресінської церкви ХІІ ст., Михайлівського собору ХІ ст., Єпископських воріт та «Єпископського палацу» ХІ ст. Музеєфікацією унікальних археологічних пам’яток ХІ ст. – церкви-усипальні та Михайлівського собору,  можна завдячувати ініціативності та наполегливості М.І. Сікорського. Очолювана ним археологічна експедиція виявила та дослідила численні пам’ятки археології на Переяславщині. Він був організатором археологічного відділу та постійно-діючої археологічної експедиції Заповідника, які продовжили роботу, розпочату дослідниками старшого покоління. 

Експозиція Археологічного музею в павільйоні над залишками церкви-усипальні ХІ ст. була створена М.І. Сікорським ще наприкінці 1950-х років. Впродовж 1960-1980-х рр. ним створена унікальна експозиція археологічного розділу у Музеї просто неба. У 2003 р. М.І. Сікорський ініціював створення Музею трипільської культури, в якому нині експонуються рідкісні матеріали з досліджень місцевих пам’яток, виявлених  переяславськими археологами.

 На виставці представлені оригінальні світлини та копії світлин, які презентують М.І. Сікорського на різних етапах діяльності, його участь в  археологічних дослідженнях, співпрацю з відомими колегами-археологами, особисті речі, автографи, відбитки статей, книги із публікаціями М. І. Сікорського тощо. Матеріали походять з наукових звітів, польових матеріалів експедицій, фондового зібрання Заповідника, особистих архівів співробітників Заповідника.

Старший науковий співробітник НДВ «Археологічний музей»                                  Бузян Г.М.