У МУЗЕЇ ТРИПІЛЬСЬКОЇ КУЛЬТУРИ ВІДКРИТО ВИСТАВКУ «ВЕЛИКОДНЯ ПИСАНКА: ПЕРЕДЗВІН ВІКІВ» ТА ПРОВЕДЕНО МАЙСТЕР-КЛАС ІЗ ПИСАНКАРСТВА

Категорія: Виставки Створено: П'ятниця, 26 квітня 2019, 13:26
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

Напередодні Великодня, 25 квітня 2019 р., у Музеї трипільської культури Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» відбулося відкриття виставки «Великодня писанка: передзвін віків» та проведено майстер клас із писанкарства.

Писанка, яка в першу чергу несе в собі глибоко сакральний зміст, є однією зі стародавніх форм українського народного розпису, у якому наші пращури втілювали свою віру й сподівання на мир, добро й злагоду. Вона уособлює символ весни, сонця, повернення природи до життя. Сьогодні в світовому просторі писанка є символом, етно-визитівкою України.

Як показують дослідження, культова роль яйця своїми витоками сягає далеких часів минулого. За археологічними матеріалами її можливо прослідкувати ще з часів існування найдавніших землеробських суспільств, до яких, в першу чергу, на нашій території належить трипільська культура. Зокрема, під час археологічних розкопок на трипільських поселеннях, дослідники знаходять вироби, що за формою наближені до яйця, а також мініатюрні посудини, антропоморфні і зооморфні фігурки, частини яких схематизовано наближені до нього. Всередині таких виробів містилися камінчики або глиняні кульки, за якими їх називають брязкальцями.

Саме слово писанка походить від слова «писати». Найдавніше письмо вважають знаковим або ідеографічним. Давнє населення мало певну систему знаків, зрозумілих кожному у ті далекі часи. Вони відображали знання про навколишній світ, можливо, перші сільськогосподарські календарі чи створення перших міфів. Основні символи, які ми бачимо на поверхні писанок виникли і сформувались у передісторичні часи. Більшість із них дійшли до нас із часів трипільської культури, яка побутувала на землях сучасної України з кінця VІ до початку ІІІ тис. до. н.е. Ці символи узори втілені і в українській вишивці, зокрема, рушниках і сорочках. У цьому можливо пересвідчитись оглянувши й матеріали відкритої у Музеї трипільської культури виставки. На ній демонструється колекція писанок та Великодніх листівок із колекції історика, етнографа, дослідника історії писанкарства, кандидата історичних наук Віктора Ткаченка, яку автор збирав протягом декількох останніх десятиліть, та унікальні ткані та вишиті рушники із музейного зібрання НІЕЗ «Переяслав».

На презентацію та майстер-клас, що пройшли в музеї, завітали учні міських шкіл, представники переяславської громади та працівники Заповідника. До учасників із вітальним словом звернувся заступник генерального директора НІЕЗ «Переяслав» з наукової роботи, кандидат історичних наук, професор Олександр Колибенко. Екскурсію по матеріалах виставки для них провели науковці музею – Дмитро Тетеря та Валентина Білоусько.

Віктор Ткаченко детально розповів про свою колекцію, що представлена на виставці, історію її формування, зупинився на регіональних особливостях писанок. Після презентації виставки він провів для всіх бажаючих майстер-клас із писанкарства, у ході якого кожен зміг виготовити свою Великодню писанку.

Виставка відкрита для огляду з 25 квітня по 31 травня 2019 р. Музей працює з 9 до 17 години; вихідні дні: понеділок, вівторок.

Завідувач НДВ археології НІЕЗ «Переяслав»                          Дмитро Тетеря