В АРХЕОЛОГІЧНОМУ МУЗЕЇ ВІДБУЛАСЯ ПРЕЗЕНТАЦІЯ УНІКАЛЬНОГО СКАРБУ ЧАСІВ КИЇВСЬКОЇ РУСІ

Категорія: Виставки Створено: Неділя, 22 вересня 2019, 21:17
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

Скарб це таємно приховані в землі або заховані іншим способом гроші, коштовний посуд, монети, ювелірні вироби або інші коштовні речі, власник яких залишився невідомим і не може бути знайдений, або ж втратив на них право власності. Досить чисельними скарби є й для часів Київської Русі. Для цього періоду вони є важливим історичним джерелом для вивчення особливостей ремесла, історії мистецтва, торгових відносин, окремих елементів вбрання та ін. Їх речовий склад дає можливість прослідкувати художні смаки різних верств населення домонгольської Русі, починаючи від рядових городян і закінчуючи представниками князівсько-боярської верхівки. В основному їх ховали в землі під час раптової небезпеки, тож за ними можливо визначати території, що зазнавали спустошень у результаті нападів кочівників, княжих уособиць та інших соціальних конфліктів. 

Відомі знахідки скарбів і на території давнього Переяслава – одного з найвідоміших політичних, економічних та культурних центрів Русі. Всі вони були віднайдені ще в кінці ХІХ – на початку ХХ ст. Та на жаль жоден із них не залишився в Переяславі. Нещодавно місцеві жителі – Владислав та Софія Горобченки, випадково виявили ще один скарб періоду Київської Русі. Його було знайдено під час земляних робіт неподалік історичної частини Переяслава, на лівому березі р. Альта. Власники віднайдених давніх старожитностей у цьому році передали їх як дарунок до музейного зібрання Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав».

До даного скарбу входить тридцять срібних предметів, які в більшості складають набір жіночих прикрас – скроневі кільця, лунниці, намистини, дірхеми-привіски, перстні та браслети. Декілька срібних накладок та нашивок-бляшок, що також входять до цього комплексу, могли використовуватись для оздоблення вбрання. Ювелірні вироби скарбу прикрашені дрібною зерню, сканню, емаллю.  Матеріал, майстерність ремісників, які виготовили артефакти, вказують, що предмети  скарбу належали представниці князівської або боярської родини Переяслава княжої доби.  Датуються знахідки Х-ХІ ст. Схований скарб, можливо, був наприкінці ХІ ст.,  на що вказує відсутність у його складі пізніших речей. А причиною цього стала небезпека пов’язана з одним із нападів половецьких загонів на Переяславську землю в цей час.

21 вересня 2019 р. в Археологічному музеї Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» відбулася презентація унікального скарбу знайденого поблизу Переяслава. Захід пройшов у рамках відзначення 1112-річниці від першої писемної згадки Переяслава та Днів європейської культурної спадщини – 2019.  На нього завітали очільники та представники переяславської громади, гості міста, науковці Заповідника. До присутніх у музейній аудиторії з вітальним словом та подякою передавачам скарбу звернувся Олексій Лукашевич, генеральний директор НІЕЗ «Переяслав». Подякували та вручили подарунки містянам Владиславу та Софії Горобченкам міський голова м. Переяслава-Хмельницького Тарас Костін та заступник з гуманітарних питань Валентина Губенко. Також під час презентації з цікавими промовами, що стосувалися історії Переяслава, долі скарбів, знайдених раніше в місті, виступили Олександр Колибенко, заступник генерального директора НІЕЗ «Переяслав» з науково-методичної роботи та Людмила Набок, краєзнавець, етнограф, музеєзнавець.

Всі хто цього дня завітали до Археологічного музею отримали можливість отримати естетичне задоволення від споглядання мистецьких витворів києво-руської доби. У подальшому старожитності скарбу після наукової обробки та проведення реставраційних робіт можливо буде споглядати в експозиції Археологічного музею НІЕЗ «Переяслав».

Завідувач НДВ археології НІЕЗ «Переяслав»                       Дмитро Тетеря