У МУЗЕЇ ТРИПІЛЬСЬКОЇ КУЛЬТУРИ ВІДБУЛАСЯ ПРЕЗЕНТАЦІЯ ВИСТАВКИ «ДИВОСВІТ ТРИПІЛЬСЬКОГО ОРНАМЕНТУ В ТВОРАХ СУЧАСНИХ МИТЦІВ»

У МУЗЕЇ ТРИПІЛЬСЬКОЇ КУЛЬТУРИ ВІДБУЛАСЯ ПРЕЗЕНТАЦІЯ ВИСТАВКИ «ДИВОСВІТ ТРИПІЛЬСЬКОГО ОРНАМЕНТУ В ТВОРАХ СУЧАСНИХ МИТЦІВ»

27 квітня 2016 р. в Музеї трипільської культури Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» відбулася презентація виставки «Дивосвіт трипільського орнаменту в творчості сучасних митців». На ній представлено мистецький доробок викладача ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», кандидата педагогічних наук, доцента Тетяни Носаченко та її вихованців студентів цього ВУЗу. Сучасні митці в своїх роботах через власне світобачення інтерпретували трипільські орнаменти, що закарбовані на старожитностях трипільською культури.

Трипільське суспільство, яке існувало з кінця VІ до початку ІІІ тис., належить до  найяскравіших культур історії первісності. Цей народ заклав підвалини європейської цивілізації, взяв участь у формуванні індоєвропейської спільноти, до якої належать і українці. Трипільці створили високорозвинуте суспільство та досягли гармонії з природним середовищем. Саме вони утвердили на наших землях розвинуту систему землеробства, а нам у спадок залишили унікальну мистецьку спадщину. Яскравим її проявом, у першу чергу, є загадкові мальовані орнаментальні композиції на трипільських старожитностях та глиняна скульптура. Довершеність витворів тогочасних митців вражають сучасників своєю майстерністю виконання та глибинним змістом.

Особливу увагу привертає посуд давніх землеробів прикрашений фарбовим та різьбленим орнаментом. У ньому зашифровані магічні обряди трипільців аграрного та мисливського характеру, їхні космічні уявлення, розуміння Всесвіту. Придивившись до орнаментів, можна побачити цілі «тексти-твори»: зорана земля, посіяні в неї зерна злаків, йде дощ, вода спадає на ріллю, на якій проростають культурні рослини: пшениця, ячмінь, просо…  Дослідники припускають, що посуд виготовляли не лише гончарі, а цілі артілі митців. Ці окремі групи малярів і декораторів у творчій співпраці обмірковували художню ідею майбутнього твору, добирали кольори, надавали малюнковій композиції глибинного змісту й аж тоді втілювали задум у життя.

Декоративні новації трипільських майстрів мальованої кераміки пережили тисячоліття. Ці культурні надбання і сьогодні широко представлені в нашій культурі, а їх здобутки, надбання, філософія життя надихають сучасних майстрів на відтворення давнього мистецтва.

Яскравим прикладом цього якраз і є роботи представлені на виставці «Дивосвіт трипільських узорів у світобаченні сучасних митців». Завдяки цим творам ми маємо можливість доторкнутися до вражаючого спадку досягнень Трипільського суспільства, до джерел духовних витоків українців.

Участь у відкритті виставки взяли учні Переяслав-Хмельницької гімназії,  студенти ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», науковці НІЕЗ «Переяслав», делегація науковців з Польщі та представники переяславської громади.

У ході презентації Тетяна Носаченко провела майстер-клас по виготовленню Трипільської листівки до Великодня, під час якого кожен учасник заходу зміг власноруч долучитися до відтворення давніх узорів трипільців, заглибившись у дивосвіт трипільської мистецької спадщини. Виготовлені листівки, авторами було підписано та передано для бійців, що сьогодні воюють на сході України. Хто завітав у цей день до музею зміг пригоститися Великоднею паскою, якою всіх гостинно пригостив Андрій Пироговський, керівник місцевого хлібзаводу.

Виставка «Дивосвіт трипільського орнаменту в творчості сучасних митців» експонуватиметься  з 27 квітня по 5 червня 2016 р. Музей трипільської культури працює з 9 до 17 години, вихідні дні: понеділок, вівторок.

 

Завідувач науково-дослідного відділу

«Музей трипільської культури»                                                                                   Дмитро Тетеря