«АХ, ВЕРНІСАЖ , АХ, ВЕРНІСАЖ…»

Категорія: Виставки Створено: П'ятниця, 03 червня 2016, 20:18
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

12 травня об 11. 00 год. в Музей Заповіту Т. Шевченка завітали гості на «Вернісаж двох», де представлені картини переяславських художників Людмили Башук та Олега Засипкіна.

На заході з привітальним словом виступили: вчений секретар НІЕЗ «Переяслав», кандидат історичних наук Ткаченко В. М., спеціаліст міського відділу культури Рашева В. П., заступник голови РДА з гуманітарних питань Шевченко С. В. Фахово виголосила свої думки мистецтвознавець КузьмицькаІ.В. Дружньо про Людмилу Башук говорила голова спілки «Мистецтво життя» Літкова А.В., а Олегу Засипкіну про свою прихильність до його творчості повідала МоспанН. К. Перейнятий приємним хвилюванням був виступ кандидата філологічних наук, поетеси Карп’юкМ.Д. На захід завітали гості з Баришівки. Одна із гостей – КарпюкГ.І. казала, що їх приємно подивувала присутність на вернісажі представників адміністрації НІЕЗ «Переяслав», міського та районного відділів культури.

Для художників та всіх присутніх музичні номери виконали Наталя Александрова та Микола Гриценко. Кожен із художників розповів про свої картини, історії їх написання. Друзі, рідні й просто шанувальники мистецтваЛ.Башук та О.Засипкіна вручили їм квіти й щирість похвальних слів. На тепер не багато знають про переяславських художників, тож варто подати найважливіше з палітри їх мистецького життя.

О. Засипкін та Л. Башук – члени спілки майстрів «Мистецтво життя». На виставці «Вернісаж двох» експонується 19 робіт Л. Башук та 31 робота О.Засипкіна. Закладений у заголовок виставки смисл має полісемантичне значення: вернісаж  двох мистецьких світів, двох поколінь, двох начал – чоловічого та жіночого, двох технік малярства – живопису та графіки… Але все це поєдналося в одному – любові до художньої творчості. Мистецька співдружність переяславських художників дала щедрі плоди: кожен з майстрів пензля, творячи власні картини, мав дружню підтримку, розуміння та фахову пораду від іншого. Так відбувалось тому, що художники мають багато спільного в освоєнні такого виду мистецтва як малярство. Л. Башук та О.Засипкін не мають спеціальної художньої освіти, про себе говорять: «Самоучки». Та кожен із них самостійно пройшов шлях учнівства й подолав рубіж аматорства. При самоспостереженні творчий дует приходить до згоди, що частину їхнього доробку становить наївне малярство, інша частина – вільне копіювання. Власне авторські роботи є в кожного зокрема, де й розкривається індивідуальна стилістика, уподобання та ідейно-тематичні напрямки. Але кожен з художників пройшов свій життєвий та творчий шлях.

Башук Людмила Петрівнанародилась 29.05.1979 р. в м. Переяслав-Хмельницький. Закінчила Переяслав-Хмельницький інститут мені Г.С.Сковороди – факультет педагогіки та психології. У 2010 році захистила в Інституті психології імені Г. Костюка дисертаційне дослідження й здобула науковий ступінь кандидата психологічних наук. За професією – психолог, працює в напрямку арт-терапії. Тривалий час займалася науковою роботою (сім років працювала в Науково-дослідному Інституті праці та зайнятості населення при Міністерстві праці та соціальної політики, пройшла шлях від інженера до старшого наукового співробітника). Близько восьми років викладала в Національному педагогічному університеті ім. М. Драгоманова.

Основне життєве уподобання – живопис, надає перевагу техніці класиків (Тиціан, Рембрандт). Подобаються роботи І.Крамського, В.Тропініна, І.Айвазовського. Шляхом Інтернету спілкується  з митцями всього світу – радиться з ними стосовно живопису, виставляє роботи на оцінювання. Художниця працює в різних техніках: від примітивізму й наївного живопису, імпасто до багатошарового живопису. На даному етапі цікавить олійний живопис на полотні та оргаліті. Також розписує стіни. Дуже багато картин подарувала, багато продала. Кілька з них знаходяться в приватних колекціях за кордоном.

Л. Башук приймала участь у виставках: «Переяславська перлина» (грудень 2015 р.); «Арт-Переяслав» (січень 2016 року), що проходила в НЦК«Зустріч».

Роздуми про творчість і своє буття в ньому художниця Л. Башук явила такими словами: «Мистецтво – це дзеркало суспільства, в яке будуть дивитись наші нащадки. Хочеться залишити після себе картини майбутнім поколінням.

Родина – це мої однодумці, помічники, порадники, критики, але без них було б тяжко писати. Стимул до творчості, тяжко сказати… Приходить натхнення й хочеться відтворити – стареньку бабусю, на чолі якої кожна зморшка – це історія, квітку, яку нам дає Господь, чисті дитячі очі, які ще не вміють брехати. Художник – це людина, яка помічає момент життя, на який через століття дивляться нащадки, і багато що можуть прочитати з цього моменту».

Лейтмотивом до робіт на шевченківську тематику художниця обрала слова з творів Т. Шевченка: «Сестрички» – «Ох діти! Діти! Діти! //Велика божа благодать» («Княжна»); «Козак» – «Шука козак свою долю» («Тече вода в синє море…»); «Дівчина з прядкою» – «Рости тонка та висока // До самої хмари, // Спитай бога, чи діжду я, // Чи не діжду пари?» («Тополя»); «Житейське море» – «Тоді, хвиле, неси з милим, // Куди вітер віє» («Думка»); «Дніпро» – «Немає другого Дніпра» («І мертвим, і живим, і ненарожденним…»); «Древній Переяслав»«Не завидуй багатому: // Багатий не знає // Ні приязні, ні любові – // Він все те наймає» («Не завидуй багатому»).

Засипкін Олег Володимировичнародився 4 червня 1953 року в м.Кронштадт Ленінградської області. За професією – будівельник, за покликанням – художник. Творчі орієнтири – це роботи художників кін. XІX – поч. XX ст. (Моне, Муха, Дега, Фіслей). О. Засипкін тривалий час навчався живопису та графіки в Костюкевича Франца Івановича. Підтримує дружні стосунки з переяславськими митцями – Башук Л., Моспан Н, Назаренко В., Сусь О. та ін. Основні техніки, в яких працює, – графіка,  імпасто, арт-декор, імпресіонізм. 1979 ріку відбулась персональна виставка О. Засипкіна (м. Київ, завод «Хімволокно»), приймав він участь і в колективних виставках: «Переяславська перлина» (грудень 2015 р.), «Арт-Переяслав» (січень 2016 року), що проходила в НЦК «Зустріч». Учасник вернісажів «День міста», «Переяславський узвіз».

Кількість написаних картин автор не рахував. Багато робіт просто дарував. Декілька картини знаходяться в приватних колекціях за кордоном. У своїй творчості О. Засипкін, шукаючи свій стиль, використовує різні техніки малювання. На творчість надихають твори інших митців та підтримка родини й знайомих. Осібне місце в творчості художник відводить шевченкіані. Виділяється серія робіт – фантазії на тему книги О. Ільченка «Петербуржская осень», ілюстрованої художником М. Красавченком. Мета довільного копіювання – поширення слова Кобзаря в образах, патріотичне виховання молоді. На глибоке переконання художника – мистецтво дає людині крила й свободу. У творчому доробку О. Засипкіна переважають графічні роботи, тематика яких спрямована на історичну минувшину. Око милує квіткова симфонія художника, а роботи філософського плану спонукають до роздумів.

Образотворче мистецтво самодіяльних художників Л. Башук та О.Засипкіна по особливому приваблює глядачів, адже зберігає первозданність почуття, не притлумленого вишколом професійної майстерності. Вільні від академізму, зорієнтовані лише естетичними уподобаннями в мистецтві, ці двоє на дозвіллі творять зорову красу, що втішає душу, налаштовує на роздуми про високе й вічне. Впливи авторитетних митців помітні в їхніх полотнах, але суто авторське начало виростає на повен зріст в чуттєвості кольорів, благородстві тематики,  непідробній щирості.

Кожен малюнок творчого дуету, виповнений враженнями, тому схиляє глядача до вдумливого споглядання, підтверджуючи цим, що мистецький світ безкінечний.

Кого зацікавила творчість О. Засипкіна та Л. Башук можуть переглянути виставку «Вернісаж двох», яка відкрита для огляду в Музеї Заповіту до 1 серпня 2016 року.

 

Старший науковий співробітник

НІЕЗ «Переяслав»                                                                                                                            Наталія Павлик