ПАСКІВНИЦІ З ФОНДОВОГО ЗІБРАННЯ НІЕЗ «ПЕРЕЯСЛАВ»

Категорія: Історичний календар. Обрядовість Створено: Субота, 07 квітня 2018, 00:14
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

Великдень – найшанованіше свято православних християн. Із давних-давен в Україні випікали великодній хліб - паски. Тривалий час у побуті українців великодня випічка мала сакральне значення. На початок XIX ст. зберігається сакральна роль пасок.

Випікали паски з білого пшеничного борошна в пасківницях.

У Національному історико-етнографічному заповіднику «Переяслав» зберігається та експонується колекція форм для великодньої випічки XIX – 60-х років XX ст.

Пасківниці зроблені з глини, металу, дерева. Більшість із них – керамічні, виготовлялися на гончарному крузі з жовтої та червоної глини. Форма посуду – циліндрична, знизу звужена, доверху – розширена. Цікавою в зібранні є форма з двома фігурними дужками, які призначені для витягування рогачем із печі.

Великодній посуд зовні оздоблювався нескладними орнаментами: однією, двома, трьома, чотирма рівними, концентричними та хвилястими смугами, кривульками, двома смугами подвійних поясків.

Іноді на старовинних пасківницях можна побачити складніший орнамент: зображення літер ХВ (Христос Воскрес).

Часом цей посуд повністю або частково покривали поливою жовтого, зеленого, оранжевого, червоного, а також коричневого кольору різних відтінків.

Форми виробляли різних розмірів. Для дітей випікали пасочки у маленьких формочках. У музейній колекції є пасківниця висотою 8 см. У великих родинах паски готували у великих посудинах – у середньому до 50 см. У залежності від достатку сім’ї могли випікали окрему паску для кожного члена родини.

У зібранні є авторські вироби великодніх форм: гончарів Полтавщини – Кавунника Й. І., Чумарного Г. Й.

Менш уживаними був металевий посуд ковальської роботи. У музеї зберігається пасківниця, викувана із заліза на початку XX ст. невідомим майстром на замовлення.

Для виготовлення сирних пасок використовували дерев’яні пасківниці. Їх виробляли у формі зрізаного конуса. Вони були роз’ємними. На стінках наносили орнамент у вигляді хреста та літер ХВ (Христос Воскрес) технікою наскрізного різьблення.

Форми купували на ярмарках, замовляли у майстрів для себе та на посаг дочкам. Зберігали пасківниці в будні дні на полиці в сінях.

Великодні пасківниці представлені в Музеї народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини, Музеї українських обрядів, Музеї хліба.

На сьогодні виробляється великий асортимент форм для великодньої випічки, але по якості та довговічності вони не можуть дорівнятися до пасківниць, які виготовляли майстри з народу в XIX – першій половині XX ст.

 

Науковий співробітник науково-дослідного відділу «Музей хліба»                             Олена Тонконог