21 ВЕРЕСНЯ – РІЗДВО ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ. ІКОНА «РІЗДВО БОЖОЇ МАТЕРІ» З ФОНДОВОГО ЗІБРАННЯ НІЕЗ «ПЕРЕЯСЛАВ»

Категорія: Історичний календар. Обрядовість Створено: Четвер, 20 вересня 2018, 16:23

Різдво Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Пріснодіви Марії святкується Церквою, як день всесвітньої радості. 

Майбутні батьки Богородиці – Іоаким і Анна – жили в невеликому містечку Назареті, неподалік від Єрусалима. Іоаким був із роду царя Давида, а Анна – нащадком Аарона, брата Мойсея. Сім’я була заможною, але жили вони скромно, тому що основна частина доходів ішла на побудову Єрусалимського храму та на милостиню бідним.

Незважаючи на багатство, любов і злагоду, була в них одна печаль: пара залишалася бездітною, хоч і виповнилося їм уже по 70 років. У євреїв бездітність вважалася ознакою кари Божої, і сусіди навіть ображали та принижували їх.

Після одного такого випадку Анна зі сльозами особливо ревно молилася Богові про дарування дитяти, хоч у такому поважному віці це вже було малоймовірно. Під час молитви перед нею з’явився Янгол і промовив: «Твоя молитва почута Богом, і ти народиш Доньку благословенну, вищу за всіх земних дочок. Заради Неї благословиться весь рід людський. Назви Її Марією». Праведна Анна вклонилася Янголові і сказала: «Якщо в мене дійсно народиться дитя, то я віддам його Господу на служіння. Нехай воно служить Йому, величаючи Його ім’я все життя!».

Той же Янгол зявився і правеному Іоакиму, сказавши йму: «Бог милостиво прийняв твої молитви. Дружина твоя Анна народить Доньку, котрій весь світ радітиме. Ось і знамення вірності моїх слів: іди до Єрусалиму, і там біля Золотих воріт ти зустрінеш свою дружину».

У Єрусалимі Іоаким зустрів Анну, як і сказав Янгол, вони розповіли дин одному всі його слова, і через деякий час повернулися додому, до Назарету. Праведна Анна народила Доньку, Котру назвала Марією, як повелів їй Янгол.

Через рік св. Іоаким влаштував свято, на котре скликав священиків, старійшин, і всіх своїх знайомих. На святі він підняв свою Доньку і, показуючи всім, просив священиків благословити Її.

У фондовій колекції НІЕЗ «Переяслав» зберігається цікава ікона «Різдво Пресв. Богородиці» (інв. № М-361 КН-3372) кін. ХІХ ст.

Ікона виконана у яскраво вираженому народному стилі. На постелі напівлежить св. Анна, перед ложем – повитуха з Немовлям Марією на руках, ліворуч – дівчинка-служниця підносить Анні напій, над повитухою – св. Іоаким з молитовно складеними руками. Біля ложа знаходиться купіль. Тло ікони – темне, пропорції постатей не дотримані. Проте варто звернути увагу на майстерно створену атмосферу урочистості, вдячності Богові, святковості, незважаючи на скупість побутових деталей у композиції образу. Змучена, але спокійна св. Анна, урочистий св. Іоаким, задоволена повитуха, заклопотана дівчинка-служниця – вирази облич та розміщення постатей підкреслюють важливість події, величезну радість батьків, а також відчуття, що нарешті збулося найзаповітніше бажання.

Перед цією іконою слід молитися жінкам, котрі хочуть мати дитину, а також у непростих життєвих ситуаціях, щоб зробити правильний вибір.

Провідний зберігач сектора обліку музейних цінностей науково-фондового відділу          Олена Калінович