9 ЖОВТНЯ – СВЯТО СВ. АПОСТОЛА І ЄВАНГЕЛІСТА ІОАННА БОГОСЛОВА ІКОНИ СВ. ІОАННА БОГОСЛОВА У ФОНДОВОМУ ЗІБРАННІ НІЕЗ «ПЕРЕЯСЛАВ»

Категорія: Історичний календар. Обрядовість Створено: Понеділок, 08 жовтня 2018, 19:54
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

21 травня, 3 липня і 9 жовтня Православна Церква шанує пам’ять св. Іоанна Богослова. Він ніс людям Слово Боже і проповідував любов, вважаючи її головною життєвою заповіддю. За це й отримав незвичайне для святого старця романтичне ім’я – Апостол любові.

У оточенні Христа св. Іоанн посідав особливе місце – був не тільки наближеним учнем, а й племінником Спасителя (сином доньки Йосипа Обручника Саломеї). Коли Ісуса Христа розіп’яли, він не втік, не сховався, а стояв біля підніжжя хреста поруч із Дівою Марією. Бачачи його непідробну скорботу і співчуття, саме св. Іоанну доручив Господь турботу про Свою Матір. Святий Іоанн наказ виконав, невідступно знаходячись при Ній у Єрусалимі, а після Її Успіння вирушив до Ефесу з проповіддю про Христа. На той час йому виповнилося 50 років.

Немало випробувань випало на долю праведника: його били, оголошували рабом, закидали камінням. За християнську віру імператор Домініціан наказав стратити старця – примусив випити отруту, але вона не подіяла. Тоді розгніваний правитель наказав вкинути його до казана з  киплячим маслом, але святий і тут залишився цілим і неушкодженим. Вирішивши, що проповідник безсмертний, Домініціан відправив його у вигнання – на острів Патмос. Але і там св. Іоанн продовжував допомагати людям: його молитви зцілювали хворих та воскрешали мертвих. На Патмосі він створив Євангеліє та Апокаліпсис.

Св. Іоанн Богослов – єдиний з 12-ти апостолів, який помер своєю смертю. Він прожив понад 100 років, і коли зрозумів, що його земний шлях підходить до кінця, попросив учнів поховати його живим. Вони сумували, плакали, але не посміли піти всупереч волі праведника. Щоб земля не торкнулася обличчя св. Іоанна, його накрили хустиною. Християни, дізнавшись про таємничу кончину старця, розкопали могилу, але тіла в ній не знайшли. Довго потому кожного року 21 травня могила покривалася тонким шаром цілющого мира.

У фондовому зібранні НІЕЗ «Переяслав» знаходяться ікони з зображенням св. Іоанна Богослова.

Ікона Пресв. Богородиці та св. Іоанна Богослова інв. №І-167 КН-5506 сер. ХІХ ст.

Бачачи чистоту душі і вірність Свого племінника, Господь із хреста доручає Іоанну піклування про найдорожчу людину – Пресв. Богородицю, і усиновляє Їй улюбленого учня. Відтоді юнак був Її другим сином і постійним супутником, вона ж стала для нього другою Матір’ю, яку він завжди ніжно любив усім серцем.

На іконі зображено Пресв. Богородицю та св. Іоанна на повен зріст. Матір Божа одягнута у світло-жовту туніку, синій з зеленою підкладкою плащ, золотистий мафорій. Руки молитовно складені на грудях, погляд звернений догори. Св. Іоанн зображений у вигляді сивобородого чоловіка у зеленій туніці та червоному хітоні. У руках він тримає розгорнуту книгу темно-червоного кольору та перо. Праворуч від св. Іоанна зображений орел – символ висоти духовної думки (кожному Євангелістові відповідає символ: св. Матфеєві – янгол, св. Марку – лев, св. Луці – телець, св. Іоаннові – орел). Угорі – зображення Святого Духа у вигляді білого голуба в золотистому сяйві та біло-сірій хмарині. Тло – темно-синє.

Ікона св. Іоанна Богослова інв. №І-341 КН-26243 кін. ХІХ ст.

Зображення св. Іоанна у вигляді юнака з довгим темним волоссям, одягненого у зелену туніку та бордово-коричневий хітон. Погляд задумливий, звернений вбік, навколо голови – тонкий золотавий німб. У правій руці св. Іоанн Богослов тримає стилос, ліва лежить на розгорнутій книзі. Біля правого плеча – чорний орел, символ св. Євангеліста Іоанна. Тло ікони – коричневе. Напис: «Св. Ап. Иевангелистъ Иоаннъ Богосъ».

Хворі просять апостола про зцілення від хвороб, адже за життя він жалів людей і багатьох врятував від неминучої смерті, не міг відмовити навіть своїм кривдникам, бачачи сльози їх рідних. Рятує св. Іоанн і від отруєння.

Св. Іоанн опікується закоханими, а також до нього звертаються ті, кому не вистачає тепла і уваги рідних: покинуті діти, самотні старі, нещасливі у шлюбі. Апостол також надає допомогу в навчанні, тому перед екзаменами просять його про допомогу студенти та школярі. Молитва перед іконою св. Іоанна Богослова допоможе рибалкам та тим, хто шукає порятунку від нещасних випадків на воді. Апостол вважається покровителем мандрівників, йому молилися про покровительство і захист у далекій дорозі. Також до нього звертаються за допомогою іконописці і художники, журналісти та письменники.

Головний зберігач фондів НІЕЗ «Переяслав»                                                                                                           Катерина Прокопенко

Провідний зберігач сектора обліку музейних цінностей відділу науково-фондової роботи НІЕЗ «Переяслав»           Олена Калінович