19 ГРУДНЯ – СВЯТО СВЯТИТЕЛЯ МИКОЛАЯ, ЧУДОТВОРЦЯ МИРЛІКІЙСЬКОГО. ІКОНА СВ. МИКОЛАЯ У ФОНДОВОМУ ЗІБРАННІ НІЕЗ «ПЕРЕЯСЛАВ»

Категорія: Історичний календар. Обрядовість Створено: Вівторок, 18 грудня 2018, 15:34
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

Св. Миколай є одним із найшановніших святих у православному світі. Святитель Миколай, який жив у ІІІ-ІV ст., уславився як великий угодник Божий, «всіх предстатель і заступник, всіх скорботних утішитель, всіх сущих у бідах та напастях прихисток, благочестя стовп, вірних поборник»,  тому в народі його звичайно називають Миколаєм Угодником.

У фондовій колекції НІЕЗ «Переяслав» зберігається багато ікон св. Миколая – як хатніх, так і виконаних професійними майстрами. Але унікальною є ікона «Св. Миколай Чудотворець» (інв. № І-229 КН-7071), виготовлена на замовлення в іконописній майстерні  Києво-Печерської лаври на поч. ХХ ст.

Зображення на повен зріст. Св. Миколай має вигляд чоловіка з сивими волоссям та бородою, у єпископському облаченні: сакосі вишневого кольору, орнаментованому золотистими хрестами та рослинним орнаментом, темно-синьому підризнику, білому омофорі з золотистими стилізованими 4-пелюстковими квітами та облямівкою, з правого боку – палиця білого кольору з золотистою бахромою та зображенням 6-крилого серафима, на голові – вишнева з зеленим рослинним орнаментом митра з овальною іконою Ісуса Христа, прикрашена перлами, синім та зеленим камінням. Права рука піднята у благословляючому жесті, на руці – поруч, прикрашений перлами, зеленим та червоним камінням. У лівій руці – Євангеліє темно-зеленого кольору в золотистому окладі. На грудях – срібна панагія з трьома підвісками, синім та червоним камінням. Навколо голови – різьблений німб, угорі напис світло-блакитного кольору «Святитель Христовъ Николай Чудотворецъ».  Св. Миколай стоїть на темно-зеленому прямокутному килимку. Праворуч від святителя – поясне зображення Божої Матері у світло-червоному мафорії з омофором у руках, ліворуч – Спасителя у світло-червоному хітоні та темно-синій ризі, права рука піднята у благословляючому жесті, у лівій руці – темно-зелене з золотистим Євангеліє. Ісус Христос та Матір Божа зображені у темно-сірих хмарах. Тло – золотисте з різьбленням у вигляді геометричного орнаменту. Верх ікони – напівкруглий, облямівка – рослинно-геометричний орнамент білого, блакитного, темно-червоного та золотистого кольору.

Ця ікона св. Миколая Чудотворця була знайдена під час експедиції на Черкащині у літнього чоловіка, який розповів незвичайну історію цього образу. Одного разу на середині Дніпра перекинувся його човен, і чоловік почав тонути. У розпачі він став молитися св. Миколаєві Чудотворцю і пообіцяв: якщо врятується, то обов’язково замовить ікону на честь святого і подарує її монастирю. Отямився він уже на березі річки – св. Миколай його врятував. Чоловік виконав свою обіцянку – замовив ікону св. Миколая Чудотворця у Києво-Печерській Лаврі і подарував Красногорському монастирю. Коли у 20-х рр. ХХ ст. закривали цей монастир разом із багатьма іншими, то знайомий монах порадив йому забрати ікону додому і берегти її.

НІЕЗ «Переяслав» експонував ікони з фондового зібрання у Національному заповіднику «Софія Київська» (2006 р.). Серед багатьох унікальних образів була присутня й ікона св. Миколая Чудотворця. Від цього образу почали здійснюватися чудеса: рідна сестра доглядачки зали, де були розміщені ікони, була онкохворою, готувалася до операції, і повністю одужала після слізної молитви св. Миколаю. Потім до образу приходили інші люди, які теж зцілювалися. Почалося справжнє паломництво до ікони св. Миколая, у зв’язку з чим керівництво Національного заповідника «Софія Київська» навіть висловило прохання продовжити термін виставки, яке й було задоволене.

Після повернення з Києва ця ікона деякий час знаходилася в Троїцькій церкві м. Переяслава-Хмельницького.  Її настоятель о. Ніл (Семенець) свідчив, що за словами прихожан,  від образу струменить тепло, і багато з них отримували допомогу та одужання від св. Миколая Угодника.

За життя св. Миколай був міцним чоловіком, зростом приблизно 1,67 м, з високим чолом, виступаючими вилицями і підборіддям, орлиним носом, карими очима та смаглявою шкірою (за даними Манчестерського університету, учені котрого у 2009 р. реконструювали зовнішність за мощами). Антропологічні дослідження засвідчили, що святий вживав тільки їжу рослинного походження, м’яса не їв взагалі.

Св. Миколай Чудотворець – покровитель мандрівників і моряків, захисник простих людей, торговців, опікун бідних, сиріт і маленьких дітей. Своїм покровителем св. Миколая вважали чумаки. Навесні вони вирушали в дорогу, а повернутися старалися до 19 (6) грудня.

Свято св. Миколая відзначається двічі на рік – 22 (9) травня і 19 (6) грудня. Ікони «весняного» і «зимового» Миколая відрізняються: «зимовий» зображується у головному уборі – митрі, а «весняний» – з непокритою головою.

Головний зберігач фондів                                                                                                                           Катерина Прокопенко

Провідний зберігач сектора обліку музейних цінностей відділу науково-фондової роботи                          Олена Калінович