7 СІЧНЯ – СВЯТО РІЗДВА ХРИСТОВОГО. ІКОНА «РІЗДВО ХРИСТОВЕ» У ФОНДОВОМУ ЗІБРАННІ НІЕЗ «ПЕРЕЯСЛАВ»

Категорія: Історичний календар. Обрядовість Створено: Неділя, 06 січня 2019, 11:28
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

У ніч на 7 січня мільйони православних християн у всьому світі відзначають одне з головних церковних свят – світле Різдво Христове, котре входить до числа двонадесятих. Згідно з Євангелієм, отці Церкви зображують свято Різдва Христового як найбільше, всесвітнє та найбільш радісне, котре служить основою та початком для інших свят.

Згідно зі Святим Письмом, Ісус Христос був народжений у м. Віфлеємі у 5508 році від створення світу під час правління імператора Августа (Октавія). Події Різдва Христового відображені в Євангелії від Луки та Матфея.

Діва Марія та Її чоловік Йосип Обручник, які жили у м. Назареті (існує і на сьогоднішній день), вирушили до Віфлеєму, щоб узяти участь у обов’язковому перепису населення Римської імперії, до котрої тоді належала і Палестина. Перепис вівся за колінами, племенами та родами, а кожне коліно і рід мали свої визначені міста і прабатьківські місця. У Пресвятої Діви та Йосипа таким містом був Віфлеєм.

У зв’язку з переписом населення всі місця у будинках та готелях були зайняті, і свв. Марія та Йосип змогли знайти нічліг тільки у вапняковій печері, призначеній для худоби. На сіні та соломі в холодну ніч народився Господь Ісус Христос. Першими Йому прийшли вклонитися пастухи, котрих про чудову подію сповістив янгол. Св. Матфей згадує і про чудесну зірку, яка до Немовляти привела волхвів з дарами – золотом, ладаном і смирною. Ці дари мали глибокий смисл: золото – як цареві у вигляді данини, ладан – як Богові, а смирну – як людині, котра повинна померти. Потім, отримавши від Бога одкровення не повертатися до Єрусалиму, іншим шляхом волхви пішли до своєї країни.

Почувши про народження Ісуса Христа, цар Ірод, правлячий Іудеєю, почав вважати Його суперником своєму владарюванню, і відправив до Віфлеєму солдатів з наказом убити всіх малюків чоловічої статі віком до 2-х років. Євангеліє говорить про те, що Йосип, отримавши уві сні попередження про небезпеку, пішов із Пречистою Дівою та Немовлям Ісусом до Єгипту, де Свята родина і перебувала до смерті Ірода.

У фондовій колекції НІЕЗ «Переяслав» знаходиться ікона «Різдво Христове» (інв. №М-162 КН-3196).

На іконі зображені Пресв. Богородиця та св. Йосип Обручник, які схилилися над Немовлям Ісусом Христом. Божа Матір одягнена у світло-рожеву туніку, світло-жовтий мафорій та синій плащ, права рука притиснута до грудей. На св. Йосипові, зображеному у вигляді білобородого старця, – біла туніка, темно-червоний хітон та темно-коричневий плащ, він обома руками опирається на посох. Навколо їхніх голів – тоненькі золотисті німби. У центрі – Немовля Ісус у білих пелюшках. На задньому плані – вхід до печери, в якій знаходяться ясла та воли, у правому верхньому куті – яскрава Віфлеємська зірка, унизу – пальмові дерева. У верхній частині напис: «Рождество Христово.». Дерево, олія. ХІХ ст.

Вранці 7 січня українці вітаються фразою «Христос народився!», а у відповідь чують «Славімо Його!». У цей день люди зазвичай відвідують церкву, а також ходять в гості до родичів і друзів.

У перший день Різдва закінчується піст, який тривав 40 днів (з 28 листопада), тож українці сідають за вже по-справжньому святковий стіл.

Характерним різдвяним звичаєм в Україні, крім традиційних Святвечора та колядок,  залишається вертеп. Це може бути як пересувний мініатюрний ляльковий театр, розміщений в коробі, так і живий вертеп з акторами.

З Різдвяного Святвечора починаються два тижні святок, які тривають до Водохреща (19 січня).

Головний зберігач фондів                                                                                                                           Катерина Прокопенко

Провідний зберігач сектора обліку музейних цінностей відділу науково-фондової роботи                          Олена Калінович