22 ТРАВНЯ – СВЯТО ПЕРЕНЕСЕННЯ МОЩІВ СВ. МИКОЛАЯ ЧУДОТВОРЦЯ. ІКОНИ СВЯТИТЕЛЯ МИКОЛАЯ У ФОНДОВОМУ ЗІБРАННІ НІЕЗ «ПЕРЕЯСЛАВ»

Категорія: Історичний календар. Обрядовість Створено: Середа, 22 травня 2019, 14:43
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

Святий Миколай – великий угодник Божий, святитель і чудотворець. Його ім’я відоме в усьому світі, на честь нього називали і продовжують називати церкви, собори та монастирі.

Мощі святого зберігалися у Лікійському кафедральному храмі, поки в кінці VІІІ ст. у Греції на настали тяжкі часи. Турки постійно грабували її території, спалювали міста, оскверняли святі місця, прагнули знищити мощі св. Миколая, котрого глибоко шанував увесь християнський народ.

У 1087 р. жителі міста Барі приїхали до Мир Лікійських навмисно, щоб забрати мощі, для чого були змушені зв’язати охоронців-ченців. Церква в Мирі, де зберігалися мощі св. Миколая, дивом уціліла під час розгрому; при ній мешкало декілька монахів. Мощі святого знаходились під підлогою церкви, поширюючи надзвичайний аромат. Загорнувши останки у покривало, їх перенесли на корабель, який щасливо повернувся до міста Барі після 20-денної подорожі.

Одразу ж після цього розпочалось будівництво великого собору, куди й було перенесено мощі святого, які перебувають там до сьогодні. Собор було зведено на місці двору візантійського вельможі, і вважається, що стіни його палацу були використані при спорудженні храму. Для будівельних робіт були запрошені найкращі візантійські майстри. У 1089 р. базиліка була освячена, мощі св. Миколая розмістили в її крипті (підземній церкві).

Із давніх часів паломники з різних країн Європи прагнули побувати в Барі, помолитися біля мощів чудотворця, прикластися до раки і отримати чудодійне миро. Мироточення мощів триває дотепер. Лише раз на рік, саме у день свята перенесення мощів із Мир Лікійських до Барі – 22 травня (9 травня за ст. ст.) святе миро збирається священиками із гробниці до спеціальної посудини і розбавляється святою водою. Це миро розноситься паломниками до найвіддаленіших куточків світу, приносячи людям розраду і зцілення.

Серед багатьох ікон св. Миколая Чудотворця, які знаходяться у фондовій колекції НІЕЗ «Переяслав», варто звернути увагу на наступні музейні предмети:

Ікона св. Миколая Угодника інв. № І-38 КН-3922.

Св. Миколай має вигляд сивобородого чоловіка з непокритою головою, зображення поясне,  з благословляючою правою рукою і відкритим Євангелієм у лівій руці. Святитель одягнений у коричневу фелонь, розписану великими зеленими квітами, та омофор – широку довгу смугу тканини з зображенням хрестів – знак архієрейської влади. Праворуч і ліворуч від святителя написані фігури Христа і Богоматері, оточені вузькими колами оранжевого кольору. Навколо голови св. Миколая – вузький німб оранжевого кольору та напис: «Стый Николае Чю» (церковносл., скор.). Тло ікони – темно-коричневе, зображення облямоване широкою рамкою світло-коричневого кольору. С. Помоклі, кін. ХІХ ст.

Дуже цікавою також є ікона св. Миколая Чудотворця інв. № М-565 КН-3596.

Поясне зображення сивобородого чоловіка у золотистій з медальйонами і рослинним орнаментом митрі, золотистому у червоних і білих квітах з зеленим листям сакосі і чорному омофорі з зображенням стилізованих золотистих хрестів та червоних троянд з пуп’янками і золотистим листям, облямованому коричневою смугою, на грудях – панагія. Права рука піднята у благословляючому жесті, у лівій руці – закрите Євангеліє темно-коричневого кольору у золотистому окладі. Зазвичай на іконах св. Миколая праворуч зображується Христос, а ліворуч – Богоматір, на цьому ж образі – навпаки. Ісус Христос і Богородиця у темно-синьому з червоним одязі, у руках Божої Матері – омофор. Під зображенням Божої Матері – медальйон з образом св. Марії Єгипетської, під зображенням Христа – медальйон з образом св. Архістратига Михаїла. Медальйони у вигляді віньєток золотистого кольору з бантами у нижній частині. Навколо голови св. Миколая – золотисте сяйво і два написи, розміщені півколом: «Стль Хрстовъ Николай.» (церковносл., скор.) (верхній такий же напис напівстертий, ледь проглядається). У нижній частині ікони на сірому тлі – текст 13-го кондака Акафіста Святителю Миколаю: «О престый и пречудный оче Ніколае, утешеніе всехъ скорбящихъ, нынешнее наше пріими приношеніе и отъ геенны избавитися намъ, Гда умоли богоприятнымъ твоимъ ходатайствомъ да съ тобою воспеваемъ: Аллилуіа» (церковносл., скор.). Тло ікони – темно-зеленого кольору. Свого часу образ знаходився у церкві, про що говорять сліди від кіптяви свічок у нижній частині ікони. С. Григорівка, сер. ХІХ ст.

Св. Миколай Чудотворець – загальновідомий покровитель сиріт, мандрівників, несправедливо засуджених та тих, хто прагне укласти щасливий шлюб. Загалом же – він допомагає усім…

Ст. науковий співробітник відділу науково-фондової роботи              Олена Калінович

Провідний зберігач відділу науково-фондової роботи                         Катерина Прокопенко