Три Спаси йдуть до нас

Категорія: Історичний календар. Обрядовість Створено: Вівторок, 18 серпня 2020, 08:16
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

Серпень багатий на свята, що корінням сягають у слов’янські традиції. Серед них виокремлюють три Спаси: Медовий, Яблучний та Горіховий.  

Першим - 14 серпня - святкується день семи святих мучеників – Маккавеїв, або, як кажуть у народі, Маковія, Медовий Спас. У церквах святять воду, букети квітів («маковійчики») та мак. Обрядовою їжею цього дня були «шулики». Готують їх так: печуть коржі, ламають на дрібні шматочки та в макітрі заливають медовою ситою, додаючи розтертий мак. У цей день починається Успенський піст, що триває два тижні.

19 серпня — свято Спаса. Саме тоді достигали більшість сортів яблук і груші-спасівки. Їх уперше зривали і несли святити до церкви разом зі щільниками меду, обжинковими вінками (або колосками у вигляді хреста чи букета). Після освячення пригощали одне одного пирогами з яблуками, свіжими плодами. Роздавали садовину дітям і старцям. Вірили, чим більше роздаси, тим кращий урожай чекає наступного року. До Спаса не можна було того плоду вкусити, бо менше будеш жити. Особливо – яблука… Мало хто нехтував цим звичаєм, а надто суворо дотримувалися його жінки, у яких померла дитина. Яблучний Спас – це ще й день поминання мертвих родичів. У деяких селах нашого району цей звичай живе й дотепер. Ідуть на кладовище, розстеляють домотканий рушник, кладуть на нього посвячені яблука, груші, мед та спогадують покійних. Хто мав пасіку, запрошував сусідів на мед. Частування медом на Спаса також означало поминання покійнх родичів і близьких.  

Народознавець Гарафіна Маковій так передає святковий настрій цього дня: «Спас значить те, що Ісус є Спаситель. А раз преобразився Спас, то преображення Його впало на все, що на землі було. Засвітилися яблука на дереві, як свічки, груші, сливи. Дух Святий забродив по всьому, що Господнім Преображенням освітилося. У знак того, кожний побожний чоловік тих дарів Господніх збирає, у кошелик складає та перед лице Господнє до храму несе, щоб Дух Господній на все те спустився та переблагословив: на лік, на вік, на добру споживу».

29 серпня, на другий день після свята Успіння Богородиці, святкують третій Горіховий Спас. Третій Спас має ще й інші назви – Хлібний, Полотняний, проте не відзначається значними обрядодіями.