До 70-річчя Олега Родіоновича Коломійця

Категорія: Історичний календар. Особистості Створено: Неділя, 06 вересня 2020, 10:17
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

Коломієць Олег Родіонович (творчий псевдонім – Олег Князенко) – поет, краєзнавець, автор публіцистичних та наукових праць, перекладач, редактор – народився 6 вересня 1950 р. у с. Велика Каратуль Переяслав-Хмельницького району Київської області. У 1968 р. закінчив середню школу с. Ташань. Упродовж 1968–1973 рр. навчався на філологічному факультеті Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка. З 1990 р. є членом Національної спіли письменників України. У вересні 2011 р. отримав звання «Почесний громадянин міста Переяслава-Хмельницького».

Понад тридцять років О. Р. Коломієць присвятив музейній справі. У 1974 р. розпочав свій професійний шлях як науковий співробітник Музею Лесі Українки в Києві. Понад три десятиліття – з 1976 р. по 2008 р. – працював науковим співробітником Державного історичного музею у м. Переяславі-Хмельницькому. З 2008 р. по 2010 р. був старшим науковим співробітником Музею «Заповіту» Т. Г. Шевченка НІЕЗ «Переяслав». Виявлені ним матеріали збагатили фондову колекцію та експозиції переяславських музеїв, а наукові напрацювання поглибили знання з історії України.

Одним із основних напрямів дослідницької діяльності О. Р. Коломійця є шевченкознавство, зокрема, переяславський період в житті Т. Г. Шевченка. У кінці 1970-их – на початку 1990-их рр. він активно публікувався у рубриці «Люби і знай свій рідний край» районної газети «Комуністична праця». У 1990–2010-их рр. його краєзнавчі розвідки неодноразово з’являлися у місцевих та республіканських газетах «Вісник Переяславщини», «Переяславська Рада», «Папірус», «Слово Просвіти», «Літературна Україна» та інших.

Як дослідник рідного краю О. Р. Коломієць значну увагу приділив відомим постатям Переяславщини. З-поміж них діячі козацької доби, учасники визвольних змагань 1917–1921 рр., представники родин місцевої інтелігенції різних часів тощо. Завдяки інтелектуальним та творчим зусиллям О. Р. Коломійця широкому загалу були представлені імена О. Бабишкіна, М. Добриловського, братів Дорошкевичів, П. Дремлюги, Г. та І. Касяненків, Н. Левицької-Холодної, В. Святовця, П. Сениці, Я. Сомка, М. Ханенка, І. та П. Холодних та багатьох ін.

З 7 вересня 2010 р. О. Р. Коломієць перебуває на пенсії, проте продовжує активну творчу та пошукову роботу. Сьогодні він готує до друку свої праці, поетичні доробки, спогади, а також працює над суспільно-важливими проектами. Зокрема, як куратор літературно-краєзнавчої студії «Дитинець», здійснює активну просвітницьку роботу – спільно з районною бібліотекою організовує та проводить «краєзнавчі ранки», присвячені визначним подіям української історії та окремим постатям.

Активність на громадській ниві проявила О. Р. Коломійця як глибоку особистість, справжнього громадянина та патріота рідної землі. Це відобразилося у його поетичній творчості. Вірші автора надруковано в загальних та особистих збірках: «Вітрила» (1973), «Кросно» (1989), «Поезія-91» (1991) «Вогонь Леля» (2001), «Прапор Переяславського полку» (2005), «Трубежеві оркестри» (2006), «Плуг та шабля» (2006), «Переяславна» (2007), «Любограй» (2010), «Календарій для Незабудки» Т.1. (2012), «Народження України: альбом антологія» (2018) та інших. Ім’я Олега Князенка як поета включене до «Енциклопедії Сучасної України» (Т. 14). Висвітленню його постаті та творчого доробку присвячено розвідки Н. Гаврилюк, О. Будугай, М. Корпанюка, Н. Павлик, Г. Потапенко та ін.

За професійну та творчу діяльність О. Р. Коломійця нагороджено Почесною грамотою від голови Київської обласної державної адміністрації (2000), Подякою Київської обласної державної адміністрації (2001), Почесною грамотою Міністерства культури (2008), Почесною грамотою Переяслав-Хмельницької міської ради (2010), Грамотою Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка (2010), Подякою Національної спілки краєзнавців України (2018) та іншими відзнаками.

Бажаємо ювіляру реалізації творчих задумів, нових відкриттів та плідної роботи на обраній ниві.