22 травня – Міжнародний день біологічного різноманіття

Категорія: Історичний календар. Події Створено: Понеділок, 21 травня 2018, 19:15

Багатство природи складають різні види тварин, рослин, грибів та мікроорганізмів. Чим більше їх різноманіття, тим досконаліша рівновага у природному середовищі. Людина в цій системі займає свою нішу та має надзвичайний вплив на інші ланки світової екосистеми. Внаслідок такого впливу деякі види флори і фауни зменшуються у своїй чисельності, зникають або перебувають на межі зникнення. На сьогодні темпи зникнення рідкісних видів є надзвичайно високими. Наприклад, за останні 400 років втрачено лише хребетних тварин близько 100 видів, приблизно 22 тисячі видів рослин і тварин перебувають на межі зникнення.

Розуміння необхідності збереження рідкісних і зникаючих видів організмів зумовило створення міжнародної Конвенції з біологічного різноманіття. На її виконання Генеральна Асамблея ООН оголосила день 22 травня Міжнародним днем біологічного різноманіття.

В Україні Верховна Рада ратифікувала Конвенцію у 1994 році та ухвалила ряд законів щодо регулювання питань збереження та використання біологічного і ландшафтного різноманіття. Також для реалізації в Україні екополітики у сфері збереження довкілля застосовується Всеєвропейська стратегія збереження біологічного та ландшафтного різноманіття.

Українськими дослідниками фундаментальним чином проаналізовано проблему біорізноманіття країни, зокрема, ними були здійснені розробки «Перспективна мережа заповідних територій», «Зелена книга України», «Продромус рослинності України», а також розроблена методологія інвентаризації об'єктів живої природи, визначники рослин, в т. ч. водоростей, грибів, різних груп тварин.  Для обліку рідкісних та зникаючих видів, які потребують охорони в межах країни створено національну Червону книгу. Перше видання Червоної книги здійснене 1980 року. До останнього видання Червоної книги України (2009 р.) включено 826 видів рослин і грибів (для порівняння: до першого видання (1980) — 151 вид, до другого (1996) — 541 вид).

Зокрема, біологічне різноманіття флори Київщини сильно трансформоване  внаслідок тривалої діяльності людини. Зважаючи на це, домінуючим рослинним комплексом на Київщині наразі є агророслинність. За приблизними підрахунками у Середній Наддніпрянщині (Київської та Черкаської областей) визначені 2009 видів судинних рослин, які відносяться до 667 родів та 129 родин. У складі рослинності наявні численні, занесені до Зеленої книги України, рослинні асоціації: дубові, добово-соснові та грабово-дубові ліси з ліщиною, формації ковили дніпровської, сальвінії плаваючої, водяного горіха плаваючого, латаття білого, сніжно-білого, глечиків жовтих та ін.  129 видів рослин Київщини занесені до Червоної книги України.

На Переяславщині, яка в межах Київської області, присутні елементи екологічної мережі об’єктів природно-заповідного фонду, які спрямовані на збереження та відновлення біологічного різноманіття краю. Серед них варто згадати Національний природний парк «Білоозерський», парк-пам’ятку садово-паркового мистецтва «Ташанський», заповідні урочища місцевого значення «Крутуха» у с. Стовп’яги, болото Солонці у с. Жовтневе, «Галаганове» біля с. Шевченкове, Студениківські дубові насадження, заказники місцевого значення «Діброва», «Степовий», «Стовп’язькі краєвиди». Підготовлена концепція та заплановано ввести у природно-заповідний фонд урочище «Болото Трубайло» (с. Гланишів).

Видове розмаїття флори і фауни самобутніх природних ландшафтів та унікальних природних куточків нам необхідно зберегти, для цього ми і відзначаємо Міжнародний день біологічного різноманіття.

Завідувач НДВ «Музей історії лісового господарства Середньої Наддніпрянщини»                        Ірина Бова