24 травня – День слов’янської писемності і культури

Категорія: Історичний календар. Події Створено: Четвер, 24 травня 2018, 14:10

День слов’янської писемності і культури встановлений в Україні «…на підтримку ініціативи органів державної влади, Національної академії наук України, громадських і релігійних організацій та враховуючи історичне та просвітницьке значення спадщини слов'янських первоучителів у здобутку національної культури…» згідно з Указом Президента України «Про День слов'янської писемності і культури» від 17 вересня 2004 р. № 1096/2004. Відзначається щорічно 24 травня в день вшанування пам'яті святих рівноапостольних Кирила і Мефодія.

День слов’янської писемності і культури (День святих Кирила та Мефодія) – це українська назва свята, приуроченого до дня пам’яті святих рівноапостольних братів Кирила та Мефодія (ІХ ст.). День слов’янської писемності і культури святкують також у Болгарії, Сербії, Македонії, Чорногорії, Білорусі, Росії та у ряді інших країн.

Історія свята йде від церковної традиції, що існувала у Болгарії у Х – ХІ ст. Найдавніші дані про святкування 11 травня дня рівноапостольних Кирила й Мефодія, відомих також як «Солунські брати», датуються ХІІ ст., хоч вони були визнані ще у кінці ХІІ ст. Окремо пам'ять св. Кирила відзначається 14 (27) лютого, св. Мефодія – 6 (19) квітня, у дні їх смерті.

Спільне свято св. Кирила й Мефодія відзначався болгарською церквою і в наступні століття, а в епоху Болгарського відродження перетворився у свято створеної ними абетки. Це свято відображало духовне устремління до церковної незалежності, національного самовизначення, розквіту освіти й культури болгар. Свято відзначалося не тільки у болгарських землях, але й серед емігрантів у Росії й Румунії, болгарських студентів за кордоном, ув’язнених у турецьких в’язницях.

День болгарського просвітництва, культури й слов’янської писемності є офіційним болгарським національним святом. В цей день болгари вшановують не тільки болгарську культуру, але й творців слов’янської абетки (кирилиці) рівноапостольних святих Кирила й Мефодія.

Вперше свято болгарської писемності відбулося 22 травня 1803 р. в м. Шумен. За ініціативою діяча Болгарського відродження  Найдена Герова (1823-1900) свято стали відзначати у 1851 р. в Болгарії. 11 травня було обрано тому, що це було спільне церковне свято обох святих.

Із запровадженням у Болгарії григоріанського календаря в 1916 р. церковне та світське свята були об’єднані в одне – 24 травня. В 1969 р. церковний календар був відділений від світського, й свято прийшлося на 11 та 24 травня відповідно. У 1990 р. рішенням Народних зборів Болгарії  24 травня оголошено офіційним святом – Днем болгарського просвітництва, культури й слов’янської писемності.

За пишністю й масштабністю святкування у Болгарії перевершують відзначення свята у інших слов’янських країнах.

З приєднанням Болгарії до Європейського Союзу 1 січня 2007 р. кирилиця стала його третьою офіційною абеткою.