Вітряк із с. Галиця Ніжинського р-ну Чернігівської обл.

Категорія: Історичний календар. Музейні предмети Створено: Середа, 11 березня 2020, 10:04
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

П’ятдесят років тому, у 1970 р., колекція вітряних млинів Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини поповнилася вітряком із с. Галиця Ніжинського р-ну Чернігівської обл.

Його було виявлено на початку жовтня 1969 р. учасниками спільної експедиції на Чернігівщину науковців Переяслав-Хмельницького державного історичного музею (М.І. Жам, В.П.Шаблєвський, О.І. Юзвікова, В.А. Юзвіков, Л.С. Чередніченко, Т.А. Козачківська) та науковців новостворюваного музею-скансену в с. Пирогів під Києвом.

Експедиція проводилась з метою виявлення та відбору експонатів для Державного музею народної архітектури та побуту Української РСР. В ході десятиденної експедиції в села Козелецького, Менського, Соснівського, Новгород-Сіверського, Прилуцького районів Чернігівської області  переяславські музейники ділилися з київськими колегами досвідом по збору етнографічних матеріалів, виявлення архітектурних пам’яток. Натомість київський музей оплачував відрядження учасникам експедиції та забезпечував транспортом.

В результаті пошукової роботи було зібрано понад 500 музейних предметів. Переважна їх більшість передана київському музею просто неба, а ряд унікальних пам’яток  знайшли місце в експозиції переяславського скансену. Так, на хуторі Ліски Менського р-ну Чернігівської обл. виявили вітряк  «голландка» сер. XIX ст. За домовленістю між сторонами, пам’ятка дісталася переяславському музею народної архітектури та побуту.

Під кінець роботи спільної експедиції переяславських і київських музейників на Чернігівщину, яка тривала з 29 вересня по 10 жовтня 1969 р., був виявлений ще один вітряк – в с. Галиця Ніжинського р-ну.  В серпні 1970 р. комісія на чолі з М.І. Жамом  провела перемовини з правлінням колгоспу «КІМ» села Галиця про  можливість передачі вітряного млина для експонування в Музеї народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини і після отримання попередньої згоди здійснила обстеження техніко-конструктивного стану пам’ятки (акт обстеження від 10.08.1970 р.).

Згідно з цим актом вітряк збудований на поч. ХХ ст. місцевими майстрами на кошти селянина-середняка с. Галиця. В плані розташування знаходився на околиці села. За свідченням мірошника Д.С. Парубця вітряк при середньому вітрі за добу перемелював до 30 пудів зерна.  За помел мірошник брав «мірчук», який складав 4 фунти від пуду, тобто 1/10 частину перемеленого збіжжя. Під час колективізації був усуспільнений. До 1970 р.  належав колгоспу «КІМ».

Вітряк цей стовпової конструкції, одноповерховий, зрубаний з тесаних плашок, чотирикутний, чотирикрилий, на один постав. Зведений на невисокому зрубному колодязі. Дах трискатний, критий залізом, нависає над фасадною стороною, утворюючи козирок над вхідними дверима. Двері складені з вертикальних дощок, скріплених трьома горизонтальними металевими смугами, кінці яких утворюють завіси. До дверей підставлена висока дерев’яна драбина. Конструкція вітряка розбірна. Через це він неодноразово демонтувався і перевозився в іншу місцевість. Висота вітряка – 2,35 м, ширина – 3,54 м, довжина – 4,44 м.

Наказом № 50 від 8.10.1970 р. по Переяслав-Хмельницькому історичному музею для демонтажу галицького вітряка була командирована бригада в складі: І.І. Теслі, Ф. Федоренка, М.І.  Петруні, В.П. Шаблевського, М.Ф. Заболотного, Сапунова, В. Савика, О.С. Горбенка, яка за вісім днів мала розібрати вітряк і підготувати його до перевезення у Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини.

Діяльність цієї експедиції співпала з роботою етнографічної пошукової експедиції на чолі з Т.А. Козачковською у складі В.Л. Бейліса, Г.І. Слюсарь, В.В. Красюк, Л.С. Кузьменко, яка в період з 13 по 15 жовтня 1970 р. обстежувала територію Прилуцького р-ну Чернігівської обл. (наказ № 51 від 12.10.1970 р.). Учасниця цієї експедиції Л.С. Чередніченко (дівоче Л.С. Кузьменко)  пригадувала, як холодного дощового дня учасники експедиції прибули до с. Галиця, сільське керівництво направило музейників на проживання до місцевої мешканки. Науковці провели обстеження с. Галиця з метою виявлення предметів музейного значення. Додому поверталися разом з реставраторами, які розбирали галицький вітряк, в машині, переповненій майбутніми експонатами.

З 13 по 21 жовтня 1970 р. вітряк був демонтований, згодом перевезений і встановлений на території Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини.

Під час спільної експедиції етнографів переяславського і київського скансенів на Чернігівське Полісся у жовтні 1969 р. в с. Обичів Прилуцького р-ну Чернігівської обл. був виявлений ще один вітряк. Його короткий опис зберігся у нотатках керівника експедиції М.І. Жама: «… в с. Обичів, Прилуцький р-н, Чернігівська обл., колгосп ім. 8-го Березня, голова Кащенко, є вітряк – зрубний, шестикрилий, критий бляхою, дах фігурний, пиляний дуб, 8-ро плах, одноповерховий, від Переяслава-Хмельницького до с. Обичів 155-165 км». В планах музейних працівників Переяслав-Хмельницького державного історичного музею було заплановано перевести цей вітряк до музею. Проте задумане не вдалося втілити на практиці.