Вишиті жіночі та чоловічі сорочки с. Болотня та с.Феневичі Іванківського району за матеріалами фондової колекції Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав»

Категорія: Історичний календар. Музейні предмети Створено: Четвер, 21 травня 2020, 08:15
Notice: Undefined variable: info in /home/ksere795/niez.com.ua/templates/urbanlife/html/com_content/article/default.php on line 176

В фондовому зібранні Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав», зберігаються унікальні вишиті чоловічі та жіночі сорочки з Іванківського району Київської області, які демонструють кращі зразки узорної вишивки цього регіону та його особливості. Предмети зібрані з сіл Болотня та Феневичі.

Працівники Заповідника здійснили експедиції до села Феневичі Іванківського району Київської області у 1971 р., 1972 р. та 1973 році. Дане село має свою цікаву історію.

Уперше село Феневичі згадується у літописах 1097-1150-х років та у князівських грамотах. Першим господарем села був уніатський митрополит Іпатій Потея, а з 1724 року разом з Іванковом воно перейшло у володіння князів Любомирських.

Точних відомостей про заснування села немає. Проте відомо, що перші хатини були там, де нині хутір Млинок, Кошари, вулиця Козаченки. За півкілометра від хутора Млинок у бік Соснівки пролягав шлях з Іванкова на Київ. Старожили говорять, що й село колись називалось Мостище. Звідкіля пішла назва Феневичі – теж невідомо, але легенда, яка досить широко розповсюджена серед жителів села, розповідає, що дуже давно, коли село потрапило у володіння князів Любомирських, була тут Феня Любомирська – стара незаміжня діва, яка й померла в цьому селі.

Жіночі сорочки села Феневичі Іванківського району Київської області з фондового зібрання НІЕЗ «Переяслав» вирізняються своєю багатою та колоритною вишивкою. Майже для усіх сорочок притаманні довгі та широкі рукава, які оздоблені багатою вишивкою; рукава пришиті до уставок, а на зап’ясті вузькі; лиштва вишита; сорочки пошиті з домашнього домотканого полотна або фабричного льону; у вишивці переважає червона та чорна заполоч; усі представлені сорочки вишиті хрестиком.

Жіночі сорочки з села Феневичі фондового зібрання НІЕЗ «Переяслав»:

Т-2146. Сорочка жіноча пошита у дві пілки з купованого полотна. Вишита хрестиком, червоною та чорною заполоччю. Чохли і комір зібраний до зборів. На уставках сорочки вивід з фіалок, по рукаву розкидані пучечки фіалок. На чохлах, комірі та пазусі геометризований орнамент. Вишивала жителька села Феневичі Іванківського району Київської області Сич Параска Іванівна. Розмір сорочки 164 см. на 123 см.

Т-2089. Сорочка жіноча з фабричного льону пошита у дві пілки. Комір і чохли зібрані до зборів. Рукав сорочки пришитий до уставки без пухликів. Узор вишитий хрестиком, чорною і червоною заполоччю. На уставках і манишці сорочки вивід з восьмипелюсткових квіток. На рукаві п’ять виводів восьми пелюсткових квітів, розділені чотирма виводами з закручених листочків. На чохлах та комірі сорочки у вишитій чорній смузі візерунок з незашитих калинових квіточок. Поділ сорочки вишитий червоними трикутниками, які розділені чорними смугами. Ширина сорочки без рукавів 76 см., довжина рукава 78 см.

Т-2215. Сорочка жіноча з купованого коленкору (розмір сорочки 122 см. на 150 см), зшита швейною машинкою у дві пілки. Рукава густо призбирані та пришиті до наплічників (уставок) маленькими зборами до широких чохол. Сорочка має невисокий комір-стійку. Вишита сорочка хрестиком і на півхрестиком, чорною та червоною заполоччю. На комірі і манишці вишитий геометричний орнамент, на наплічниках – узор «троянди», на рукавах – узор «паничі», на подолі сорочки рослинний вишитий орнамент. Сорочку вишивала та зшила у 1930 році жителька села Феневичі Іванківського району Київської області Шевченко Марія Петрівна.

Т- 2214. Сорочка жіноча з домотканого лляного полотна (розмір сорочки 135см. на 155 см), пошита вручну у дві пілки. Рукава пришиті до наплічників (уставок) без зборів. Вишита хрестиком чорною і червоною заполоччю. На невисокому комірі-стійці і чохлах вишитий геометричний орнамент, на манишці – орнамент квітковий, наплічники і рукав вишиті узором «клубника». Дану сороку вишила та пошила у 1912 році жителька села Феневичі Іванківського району Київської області Шевченко Настя Григорівна.

Т- 2216. Сорочка жіноча вишита хрестиком, червоною і чорною заполоччю. Пошита у три  пілки до суцільного рукава. На полику (уставці) вишитий вивід яблук, обведений вусиками. На рукаві вишитий вивід з яблук і 6-пелюсткових квіток, обрамлених вусиками, нижче – в шаховому порядку 2 ряди гілочок шипшини. Чохли вишиті «косариками», комір – «жучками», на подолі – 3 ряди мережки, обведені червоними та чорними «сосонками», пілки внизу з’єднані рожвою.

Т-2217. Сорочка жіноча пошита в три пілки із домотканого полотна до суцільного рукава. Рукав багато вишитий нитками червоного та чорного кольору: вивід калинової квітки з «Петровими батогами», вище ряд з 5 пелюсткових соняшників з 8 пелюстковими білими розетками. Весь узор обрамлений більшими і меншими трикутниками. Наплічник (уставка) з’єднаний рожвою, а вище ряд вітрячків. Чохли вузькі, призбирані, обшиті червоною кривулькою-хрестиком. Поділ із квіткового виводу вишитий нитками червоного кольору, а з боків – червоними та чорними нитками. Пазуха не розшита. Комірець вузький стоячий призбираний розшитий.

Т-1753. Сорочка жіноча вишита хрестиком червоною та чорною заполоччю на коленкорі. Узор: на чохлах, комірі та манишці «дзвоники», на уставках «вивід з роз», на рукавах «вивід з роз»та розкидані 7 букетів. Поділ позубцьований, узор «павучки». 30-ті роки XX ст.

Чоловічі сорочки з села Феневичі Іванківського району Київської області з фондового зібрання НІЕЗ «Переяслав» як і жіночі сорочки з цього села вирізняються своєю багатою та колоритною вишивкою на манишці. Більшість сорочок зшиті з домотканого полотна та вишиті червоною та чорною заполоччю. Сорочки мають комір-стійку, яка теж вишита червоною та чорною заполоччю, узор відповідний манишці. Рукава довгі, на зап’ястях зібрані та мають невелику вишивку.

Т-1680. Сорочка чоловіча з домотканого полотна з двох пілок. Манишка, комір, чохли сорочки вишиті хрестиком, червоною та чорною нитками. На манишці узор з трьох яблук, що чергуються з гілочками та листочками, з боків смужки з дрібними квітами. На комірі узор з семи менших яблук, що чергуються з гілочками. Манжет рукава вишиті мережкою-прутиком, під рукавами – «ластовиці».

Т-1683. Сорочка чоловіча з домотканого полотна, вишита хрестиком, чорною та червоною заполоччю. На манишці узор з двох виводів «гвоздичок», обведений «конюшиною». На комірі узор з гвоздиками, обведений з обох сторін узором «огірочки». Манжет рукава вишитий мережкою. Довжина сорочки - 88см., ширина – 60 см, довжина рукав – 52 см.

Т-1679. Сорочка чоловіча з домотканого полотна. Манишка, комір і чохли вишиті штапівкою і гладдю, червоною і чорною заполоччю. На манишці узор: ламана гілочка з зірочками з обводкою кружками. На комірі зірочки обведені курячими лапками. Чохли збирані, рукава вишиті мережкою-прутиком. Підоплічка довга з домотканого полотна. Сорочка з двох пілок грубого домотканого полотна, бокові вставки з поперечних шматків полотна.

Т-1681. Сорочка чоловіча з домотканого полотна. Манишка, комір і чохли вишиті хрестиком нитками червоного і чорного кольору. На манишці узор: 3 квітки з листочками, з боків смужки з квітками дрібними. На комірі 5 квіток, які чергуються з гілочками з листочками. Рукава вишиті мережкою-прутиком, під рукавами – ластовиці. Підоплічка невелика з домотканого полотна. Сорочка з двох пілок, бокові вставки з поперечних шматків сірого полотна.

Також у фондовому зібранні  НІЕЗ «Переяслав» зберігається чоловіча  сорочка з села Феневичі, яка не схожа на інші зразки чоловічих сорочок з цього села. Дана сорочка має вже сучасний комір, а вишивка спочатку вишита на окремій тканині, а потім пришита до сорочки.  

Т-2408. Сорочка чоловіча зшита з двох пілок. На комірі, манишці та чохлах сорочки нашиті тонкі смужки різнокольорової заполочі з геометричним орнаментом. У вишивці переважають червоні, зелені, оранжеві, сині та чорні кольори.

Працівники Заповідника здійснили експедиції до села Болотня Іванківського району Київської області у 1966 році. Дане село має не лише цікаву історію, а й видатних земляків.

Село Болотня Іванківського району Київської області входить до складу Іванківської селищної ради. Назва Болотня походить від малої річки Болотні, що протікає понад болотом і впадає в Тетерів. Біля річки на галявині за 3 верстви від Іванкова пан поселив 6 сімей, які були охоронцями лісу. В 1887 році вже було 15 дворів.

Видатними земляками с. Болотня є Марія Примаченко – народна художниця України, лауреат Державної премії України ім. Т.Г.Шевченка, заслужений майстер народної творчості України, заслужений діяч мистецтв України, Федір Примаченко – заслужений художник України. У  колекції Заповідника зберігається:

Т-259. Сорочка чоловіча вишита гладдю на мадаполамі різнокольоровою горинню (заполоччю). Сорока вишита узором «йолка». Сорочку вишивала Примаченко Ганна Лукашівна в 1927 році, по узору, складеному і намальованому Примаченко Марією Оксентієвною, яка і вчила її вишивати. Сорочка зшита машинкою. Розмір сорочки 60 см. на 65 см., рукав – 57, 5 см. на 19см.

Т-256. Сорочка жіноча вишита технікою «затяганка»  на мадаполамі, чорною, червоною, голубою «горинню» (заполоччю). Сорочка вишита геометризованим узором «восьмирожка». Плічка (уставка) вишита смуга з 4-х чорних восьмирожок, обведених «бережком» з кривульками. На верху рукава така ж смуга з 8-ми восьмирожок. На чохлах і манишці вишиті хрестиком «яблучка», бережок – пилочка, на манишці з кривулькою. Вишивала відома в Іванківському районі вишивальниця Данильченко Марія Харитонівна в 1930 році.

Т-262. Сорочка чоловіча (фрагмент) вишита хрестиком на домотканому полотні, чорною і червоною «горинню» (заполоччю). Комір і манішка вишиті мережкою. На комірі вишиті колеса з ягодковим бережком (обводкою). Комір позубцьований, вишитий квіточками. Рукав до плічок «припрудкований». Чохли вишиті до забору, на них вишитий білими нитками «черв’ячок». Під руками вишиті «ластовиці». Шила Артеменко Олександра Гнатівна в с. Зимовище для Григоренка Максима. Передала правнука – Григоренко Надія Олександрівна.

Отже, у фондовому зібранні НІЕЗ «Переяслав» налічується 15 музейних предметів (вишитих сорочок), які зібрані в 1966 р., 1971 р., 1972., 1973 р. пошуковими експедиціями до Іванківського району Київської області. Предмети зібрані з сіл Болотня та Феневичі. Колекція вишитих сорочок з Іванківського району складається з 8 жіночих та 7 чоловічих сорочок. З села Феневичі 12 вишитих сорочок (7 жіночих і 5 чоловічих), а з села Болотня 3 сорочки (2 чоловічі і 1 жіноча).

Варто зауважити, що дані предмети увійшли до каталогу «Традиційний натільний одяг українців кінця ХІХ – третьої чверті ХХ ст. За матеріалами виставок 2014-2018 років.», який видав НІЕЗ «Переяслав» у 2018р., автори-упорядники: М.Бондаренко,С.Вовкодав та Н.Юхименко.

Старший науковий співробітник НДВ історичного краєзнавства                   Наталія Миколаївна Ревега