Музеї

ГАННА САМУТІНА: «ТАЛАНТ – ЦЕ БЕЗМІРНЕ ТЕРПІННЯ, А ОРИГІНАЛЬНІСТЬ – СИЛА ВОЛІ Й ЗАГОСТРЕНА СПОСТЕРЕЖЛИВІСТЬ…»

Категорія: Історичний календар. Особистості Створено: Вівторок, 30 квітня 2019, 14:09

Серед низки видатних особистостей, пов’язаних  із Переяславщиною, слід виокремити самобутню, надзвичайно талановиту художницю – Ганну Самутіну (1929–2009). Цього ювілейного року виповнюється 90 років із дня її народження і 10 років – із дня смерті.

Ганна Самутіна народилася 1 травня 1929 року у с. Ташані на Переяславщині у сім'ї хліборобів. З відзнакою закінчила Київське училище прикладного мистецтва за спеціальністю «художнє килимовиробництво» та факультет графіки Київського державного художнього інституту. Працювала на кіностудії ім. О.Довженка, у видавництві «Веселка», на Київському монументально-декоративному комбінаті. Протягом 40 років проживала в м. Києві, останнім часом – у м. Переяславі-Хмельницькому.

Художниця працювала в різних жанрах, створюючи пейзажі, портрети, роботи філософсько-містичного спрямування. Писала аквареллю, пастеллю, кольоровими олівцями, олійними фарбами. У роботах станково-монументального мистецтва Ганна Самутіна використовувала різноманітні незвичні матеріали: річкові та морські мушлі, скло, камінці, намистини, соломку, очерет, насіння рослин та ін., з допомогою яких на світ з’являлися справжні шедеври. Творила багато і плідно, майже 300 робіт зберігала у власній квартирі. На запитання, чому не продає їх, відповідала, що жодної не продала і продавати не хоче, тому що це – її  спадщина місту. 10 жовтня 2008 року Указом Президента України Ганні Самутіній присвоєне почесне звання Заслуженого художника України.

Самобутні сюжети, яскраві барви, незвичайні, з неперевершеним смаком і точністю підібрані матеріали, оригінальне світосприйняття, майстерно передані у кожній роботі, незмінно викликають подив і захват як шанувальників мистецтва, так і професіоналів: «Вона буквально витворяє таке, чого досі ніхто не робив. Вона з нічого творить усе. Із усілякої всячини робить естетику незрівнянної краси. Я як художник розумію, як це буває, коли пишеш і ось цієї фарби мало. Хочеться туди і музики, і пісні, хочеться, щоб там грав цілий симфонічний оркестр, і щоб мама співала колискову. Усю красу в ось цю картину. І ось вона бере і робить це» (художник Борис Єгизарян). 

Із робочого нотатника художниці:

«Не рука майстра, а голова – ось головне».

«Робити все прямо протилежне, що бачив десь чи до чого звик. Весь час шукати нове».

«Справжнім художником завжди керує та совість, що зветься почуттям».

«Талант – це безмірне терпіння, а оригінальність – сила волі й загострена спостережливість».

«Моя мета – навчитися малювати не руку, а жест, не математично вірну голову, а експресію, тобто – ЖИТТЯ».

«Я вважаю, що художник – щасливчик».

Роботи художниці знаходяться і у колекції Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав»: панно «Хліб минулого» і «Хліб сучасного» (експозиція Музею хліба), картини «Морозний день», «Цвіте калюжниця», «На Івана на Купала», «Життєпряхи», «Веснянка», «Сонячна квітка», «Космос», «Осінь у Карпатах» та ін.

Ім’я Ганни Самутіної внесено до Списку «100 видатних митців України» (2018).

Старший науковий співробітник відділу науково-фондової роботи                            Олена Калінович 

Провідний зберігач відділу науково-фондової роботи                                                Катерина Прокопенко

 

View the embedded image gallery online at:
http://www.niez.com.ua/museums/%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD/%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD/%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD/1777-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD,-%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD#sigProIdba1521853b