Музеї

ГЕОРГІЙ КИЯНЧЕНКО (1911 – 1989) – УКРАЇНСЬКИЙ ЖИВОПИСЕЦЬ, ГРАФІК, ЧЛЕН СПІЛКИ ХУДОЖНИКІВ УКРАЇНИ

Категорія: Історичний календар. Особистості Створено: Неділя, 12 травня 2019, 11:15

Георгій (Юрій) Васильович Киянченко народився 11 травня 1911 року в селі Обухів Київської губернії у сім’ї хліборобів Василя Івановича і Марії Федорівни (дівоче прізвище Гетьман). Навчався у Обухівській повітовій школі.

У 1932 році закінчив дворічну Київську художньо-індустріальну школу і вступив до Київського інституту пролетарського мистецтва (з 1934 року Київський державний художній інститут). Його вчителями були відомі художники К.М. Єлева, П.Г. Волокідін, О.О. Шовкуненко, В.В. Кисіль, К.П. Трохименко.

Під час навчання в Київському художньому інституті Георгій Киянченко знайомиться зі своєю майбутньою дружиною – Надією Компанієць. Захистивши  диплом у 1939 році, викладає  у Київській державній художній школі. З 1939 року  бере участь у регіональних, а потім у республіканських і всесоюзних виставках.       

У жовтні 1941 року був мобілізований до Радянської Армії. Через два місяці потрапив у оточення «Київського котловану» і опинився в полоні. Згодом Георгій Васильович потрапляє у нацистський табір для військовополонених  «Хорольська яма». Дружина Надія шукає його. Дивом їй вдається визволити чоловіка з концтабору. 

Період 1942 – 1945 років – час мандрів сім’ї Киянченко окупованою територією України та Європи: спочатку вони живуть у Львові, потім їдуть до Чехословаччини. Восени 1945-го знову Георгій Киянченко мобілізований до Радянської Армії, деякий час знаходився у таборі для інтернованих. У грудні 1945 року разом з дружиною повернувся до Києва.

У Києві Г.В. Киянченко починає працювати в майстерні Київського товариства художників, веде художню студію.

 У 1954 році від Спілки художників подружжя Киянченків отримує  власну майстерню на території Києво-Печерської лаври. В цьому ж будинку знаходилися майстерні Михайла Дерегуса, Степана Кириченка, Михайла Чепика, Онуфрія Бізюкова.

Працював митець у жанрі станкового мистецтва. Серед його робіт є пейзажі, портрети, натюрморти і плакати.

Георгій Киянченко помер 19 червня 1989 року.

 

Основні твори:

«Портрет старого (1939); «Колгоспний базар на Дніпрі» (1939); три плакати 1941 року – «Смерть фашизму», «Кривавий безумець», «Фашизм буде розбитий»; «Корсунь-Шевченківська битва» (1947); « Трипільська трагедія» (1948); «Відпочинок на сінокосі» (1948); «Шевченко на засланні» (1949); «Ленін в Розливі» (1950); «Тарас Бульба» (1950); «Повінь на Дніпрі» (1957); «Шевченко солдат» (1961); «Ти на панщині, а я в неволі» (1964); «Шевченко у дяка в науці» (1964); «Розлив» (1971); «Портрет академіка Глушкова» (1977); серія портретів полковників – гетьмана Богдана Хмельницького написані на замовлення М.І. Сікорського для Переяслав-Хмельницького історичного музею (1972 – 1979); серія портретів ветеранів Другої світової війни (1979 – 1987).

Основні виставки:

 • 1941 – Республіканська художня виставка (Київ);
 • 1947 – ІХ художня виставка (Київ);
 • 1949 – Всесоюзна художня виставка (Москва);
 • 1953 – ХІ художня виставка (Москва);
 • 1961 – Українська ювілейна республіканська художня виставка, присвячена 100-річчю від дня смерті Т.Г. Шевченка (Київ);
 • 1964 – Українська ювілейна республіканська художня виставка, присвячена 150-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка (Київ);
 • 1970 – 1980 – республіканські та київські художні виставки (Київ);
 • 1993 – Виставка творів Г.В. Киянченка і Н.Д. Компанієць-Киянченко в Державному музеї українського образотворчого мистецтва (Київ).

Література:

 1. Художня виставка ХХХ років Радянським збройним силам (1918 – 1948). Живопис, скульптура, графіка: Каталог виставки. – М., 1948.
 2. Всесоюзна художня виставка робіт молодих художників, присвячена 30-річчю ВЛКСМ.
 3. Всесоюзна художня виставка 1951 року: Живопис, скульптура, графіка, цвітна фотографія: Каталог. – М.: 1952.
 4. Ювілейна художня виставка Української СРСР, присвячена 40-річчю Великої Жовтневої соціалістичної революції: Каталог. – К., 1957.
 5. Даєн Л. Поезія барв // Радянська Україна. – 1977. – № 32.
 6. Шахова Л. Весняні дощі й вільхові сережки // Сільські вісті. – 1993. – № 72 – 73.

Джерела:

 1. Киянченки: Життя, творчість. Спогади. Альбом / Автор спогадів, упорядник: Д. Киянченко; передм. С. Мамаєва, Г. Юхимця. – К.: Успіх і кар’єра, 2008. – 128 с.: іл.
 2. Похолок З. Сімейна історія, осяяна світом мистецтва // День. – 2009. – № 180.

Молодший науковий співробітник Музею «Заповіту» Т.Г. Шевченка                  С.П. Пригонюк

View the embedded image gallery online at:
http://www.niez.com.ua/museums/%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD/%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD/%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD/1799-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-1911-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-1989-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD,-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD,-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD#sigProId69cddb56da