Музеї

ЧЕРВЕНЬ 1847 РОКУ В ЖИТТІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

Категорія: Історичний календар. Особистості Створено: Вівторок, 21 червня 2022, 13:50

Перший арешт Т. Шевченка відбувся 5 квітня 1847 р. Близько двох місяців Кобзар перебував за гратами. У долю поета прийшов «гарячий» червень 1847 р.

2 червня 1847 р. Т. Шевченко звертається до начальника ІІІ жандармського відділення О. Орлова з проханням повернути йому малюнки та скриньку з фарбами. Міністр народної освіти Уваров дав вказівку не дозволяти перевидання творів Т. Шевченка, Куліша та Костомарова.

4 червня Полтавський цивільний губернатор розпорядився заборонити «Кобзар» Т. Шевченка, а 7 червня дано розпорядження не дозволяти нових видань «Кобзаря» Т. Шевченка, творів Куліша та Костомарова.

У ніч із 8 на 9 червня Т. Шевченка доставлено до Оренбурга, а зранку 9 червня комендант Ліфлянд відправив його в казарми 3 Оренбурзького лінійного батальйону. 10 червня поета передали командиру 5-го батальйону Мєшкову. 11 червня зарахували рядовим в Оренбурзький лінійний батальйон № 5. 12 червня Т. Шевченко оголосив Ф. Лазаревському та своїм новим друзям, що отримав уже призначення в Орську фортецю.

17 червня генерал-губернатор Бібіков надіслав головнокомандувачу чинної армії І. Ф. Паскевичу-Єреванському рапорт, яким повідомляє про рішення царя, що зобов'язує генерал-губернатора спостерігати в довірених йому губерніях, «чи не залишилися в зверненні вірші Т. Шевченка, рукопис «Закон Божий» та інше. 18 червня Т. Шевченка відправлено з Оренбурга до Орської фортеці.

19 червня міністр внутрішніх справ Л. А. Перовський дав вказівки Київському цивільному губернатору І. І. Фундуклею «відповідно до найвищого наказу» царя про заборону та вилучення з продажу «Кобзаря» Т. Шевченка.

20 червня з Оренбурга поручик Г. Почешев направив до Орська командиру 5-го лінійного батальйону В. Д. Мєшкову рапорт про те, що направлений на службу в цей батальйон рядовий Т. Шевченко оголосив поручику, що в Києві у цивільного губернатора залишилися портфель із паперами та малюнками, чистий альбом, ящик із різними речами, три пістолети, й Т. Шевченко вимагає все це йому повернути.

21–27 червня. 3 відділення склало довідку з приводу того, що газета «Санкт-Петербурзькі відомості» надрукувала оголошення про продаж у книжковій лавці І. Лисенкова книги Т. Шевченка «Чигиринський Кобзар та Гайдамаки». Відповідальність за це жандарми поклали на міністра народної освіти Уварова, який не повідомив «кому слід» про вилучення книги Т. Шевченка та деяких інших заборонених творів.

22 червня. генерал військового міністерства П. Н. Ігнатьєв представив доповідь керівнику міністерства В. Ф. Адлербергу про зарахування Т. Шевченка рядовим 5-го батальйону Окремого оренбурзького корпусу «із заснуванням нагляду, що строго над ним». Увечері Т. Шевченка привезли з Оренбурга до Орської фортеці.

23 червня. Командир 5-го Оренбурзького лінійного батальйону Д. В. Мєшков підписав наказ про зарахування Т. Шевченка рядовим 3-ї роти, зобов'язавши її командира капітана Глобу мати за поведінкою поета «суворий нагляд».

З першого дня перебування свого в Орській фортеці Т. Шевченко почав писати щоденник, проте 27 лютого 1848 його знищив.

24 червня. генерал-губернатор Бібіков перевів у 3 відділення речі та малюнки Т. Шевченка з їх переліком. На полях переліку начальник відділення Орлов з безапеляційною грубістю солдафона зауважив: «Залишити під безпеку при справі. Така погань, що нічого показувати. Йому (Шевченку) пояснити».

25 червня Командир 5-го батальйону Д. В. Мєшков рапортував командиру 1 бригади Г. В. Чигирю про зарахування Т. Шевченка до складу батальйону. Цього ж дня було складено формулярний список рядового 3-ї роти Т. Шевченка, де вказано його зріст – 2 аршини 5 вершків.

27 червня начальник 3 відділення Орлов повідомив міністру внутрішніх справ Перовському про те, що згідно з рішенням, затвердженим царем по Кирило-Мефодіївському братству, визначено заборонити та вилучити з продажу «Кобзар» Шевченка та твори інших кирило-мефодіївців.

Старший науковий співробітник НДВ «Музей Заповіту Т. Г. Шевченка»                                      Павлик Н. М.