Музеї

Обрядовість, пов’язана із Правою середою

Категорія: Історичний календар. Обрядовість Створено: Середа, 02 травня 2018, 12:27

На четвертому тижні (25-тий день) по Великодню припадає Права середа, цього року – 2 травня. Цей день ще називають Переполовенням, Рахманським Великоднем. За М. Максимовичем «… назва Рахманський Великдень була вживана на Волині, Поліссі, у Червоній Русі і нагадувала про рахманів, які колись жили в цих краях». За О. Воропаєм «… шкаралупи з яєць, викинені на Великдень на воду, допливають до якихось людей, що живуть за далекими морями й називаються рахманами; вони не знають, коли має бути великдень і чекають крашанок з України…».

Отож, етнографами зафіксовані цікаві сказання про Рахманів, в яких оповідається, що десь далеко в раю живуть блаженні люди – рахмани. За одним сказанням цей рай – на острові, за другим – під землею. І всім вони задоволені, і втішаються вони райським життям, проте в них відсутнє єдине – літочислення. Тому Великдень святкують вони тоді, коли припливуть до них шкаралупи з яєць. Звичай кидати шкаралупи з яєць на річку був поширений по всій Україні. Пускаючи їх, повільно проказували: «Плиньте, плиньте у рахманські краї, про Великдень сповістіть».

У Праву середу рано святили криниці, а разом з криницею й вербу. У кого боліли очі, варили свячені гілки й над окропом парили очі. У цей день не робили, бо Бог покарає (А. Кримський).

«На Переполовення Мати Божа з Ісусом Христом перепливали річку на трісці до Єгипту, щоб Ірод не вбив» (П. Чубинський).

«При водосвятті в цей день обливали один одного водою… Якщо в цей день буде облита водою відьма, то вона не посміє затримувати дощів і літо буде врожайне» (Данильченко).

На лівобережній Наддніпрянщині донедавна була відома веснянка, в якій згадувалась назва цього свята:

«Ой, на Праву середу

Пасла дівка череду…». 

У нашій місцевості також цього дня до схід сонця ламали і різали березові гілки, котрі зберігали протягом цілого року як цілющий засіб від будь-яких пошкоджень та болю в кістках, вважаючи, що береза на Праву середу набуває своєї повної сили і «править» кістку.

За Пасхаліями Права середа припадає на різний час (між 28 квітня та 31 травня), однак в Україні її вважають найбільш сприятливим днем для засівання баштанів динями, кавунами, огірками.

 

Завідувач НДС «Музей українських обрядів»                                                                   Світлана Зубер

View the embedded image gallery online at:
http://www.niez.com.ua/museums/%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD/%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD/%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD/1280-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD,-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD#sigProId081cf4bf38