Музеї

6 травня – св. Великомученика Георгія Побідоносця

Категорія: Історичний календар. Обрядовість Створено: Четвер, 03 травня 2018, 11:55

6 травня православна церква вшановує пам’ять святого великомученика Георгія (Юрія) Побідоносця.

Народився Георгій у Каппадокії в багатій і побожній сім’ї. Після смерті батька, якого було страчено за сповідування християнства, Георгій із матір’ю переселився до Палестини, де була їхня родина і багаті володіння. Згодом вступив на військову службу, де проявив хоробрість, витривалість, фізичну силу і порядність. Отримавши високе військове звання, Георгій став довіреною особою імператора Діоклетіана. Але Діоклетіан вороже ставився до прихильників християнства. Дізнавшись, що імператор хоче стратити велику кількість християн, Георгій роздав бідним усе що мав і зізнався імператору в тому, що є християнином. На заклики Діоклетіана відректися від Христа Георгій відповідав відмовою. Витримавши усі знущання, Георгій продовжував прославляти Ісуса. Тоді імператор наказав стратити його. У 303 році мученику відрубали голову.

Із св. Георгієм пов’язано багато переказів, з яких найбільш відомий про «знищення змія». На батьківщині святого, у міста Бейрута, знаходилося озеро, в якому жив величезний змій. Кожного разу, виходячи з озера, він пожирав людей і спустошував околиці. За порадою жерців, місцеві жителі стали віддавати йому у жертву своїх дітей і таким чином утихомирювали грізне чудовисько. Дійшла черга і до єдиної дочки царя. Очікуючи на березі озера смертного часу, до жертви несподівано на білому коні під’їхав св. Георгій. Побачивши змія, він осінив себе хрестом, кинувся на чудовисько і вразив його списом в пащу. Після чого наказав дівчині зв’язати змія своїм поясом і вести в місто. Там він убив чудовисько, а жителі спалили його. За перемогу над змієм і за мужність у стражданнях св. Георгій став називатися Побідоносцем.

У християнській традиції мотив св. Георгія Побідоносця символізує перемогу християнства над язичництвом.

Український народ вважає св. Георгія покровителем домашньої худоби. Тож день 6 травня вважається Святом розвиненої Весни – цього дня можна було безпечно вигонити худобу на зелене пасовисько.

За народним повір’ям, Юрій Весняний володіє чарівними ключами, котрими відмикає весняну землю і випускає росу, від чого розпочинається бурхливий ріст трав: «Юрій землю відмикає». Юрій багатий на прикмети, які пов’язані з погодою та врожаєм. Зокрема, підмічали: «Юрій – з теплом, то Микола (22 травня) – з кормом.

Народні прикмети на 6 травня

  • Тепла погода на Юрія - скоро літо настане.
  • Сильний дощ на Юрія - трави багато виросте.
  • Комарі 6 травня в зграї збиваються - чекай потепління найближчим часом.
  • Виступила роса - буде хороший урожай проса. Якщо йде сніг або град, на деревах помітний іній - гречка вродить. Дощ віщує, навпаки, неврожай гречки, але відмінне зростання хліба.
  • Ясний, безвітряний ранок 6 травня - ранні посіви будуть вдалими, і можна буде зібрати багатий урожай. Якщо погода спочатку була поганою, але протягом дня покращилася - вдалими будуть пізні посіви.

Завідувач НДС «Музей архітектури давньоруського Переяслава»                                 Леонід Чирка

View the embedded image gallery online at:
http://www.niez.com.ua/museums/%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD/%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD/%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD/1283-6-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD#sigProId7142e43bd9