Музеї

Свято Рош ха-Шана

Категорія: Історичний календар. Обрядовість Створено: Понеділок, 06 вересня 2021, 18:38

Рош ха-Шана або Єврейський Новий рік не має чіткої дати святкування, настає в юдейському календарі з молодиком сьомого місяця тішрей і відзначається кілька днів. У 2021 році період святкування розпочнеться ввечері 6 вересня і триватиме до вечора 8 вересня й ознаменує для юдеїв настання нового 5782 року. Для єврейського народу це свято дуже важливе, адже з давніх давен вони вважають його днем створення світу.

За традицією, у цей день Бог визначає долі людей на наступний рік: іудеї вірять, що на Новий рік на небесах вирішується, хто буде жити в достатку, хто в бідності, а кому судилося померти. На Новий рік віруючі обов’язково моляться. Вважається, що щире покаяння і вихваляння Творця здатні вплинути на його рішення, щодо долі людини.

У дні святкування Рош Ха-Шана в синагогах обов’язково сурмлять в шофар — спеціальний інструмент з баранячого рогу. Звуки шофара символізують заклик до покаяння, добрим помислам і переосмислення всього свого життя і вчинків. Сам баранячий ріг нагадує євреям про агнця, якого Авраам приніс в жертву Богу замість свого сина Ісаака.

В ці дні євреї поздоровляють один одного словами «Шана това уметука», що в перекладі означає «Доброго і солодкого Вам року».

Традиційно на святковий новорічний стіл прийнято подавати: яблука з медом, щоб рік був солодким і щасливим; голову (риби або барана), щоб цілий рік бути попереду, а не у хвості; рибу, як символ плодючості; моркву, нарізану кружальцями – символ багатства, адже вважається, що у дні Нового року визначається, в тому числі, і матеріальний добробут людини на майбутній рік; халу з родзинками, щоб рік пройшов у здоров’ї та достатку; овочі й фрукти для гарного урожаю. Не їдять юдеї у святкові дні кислу і гірку їжу, щоб наступний рік не приніс біди.

Ще один обряд, пов'язаний з єврейським Новим роком, – ташлих – символізує позбавлення від гріхів року, що минає. Юдеї приходять на берег водойми, моляться, висипаючи при цьому у воду крихти з кишень, ніби згодовуючи свої гріхи рибі.

Після Рош ха-Шана для іудеїв починаються "Дні трепету" - 10 днів молитов і каяття, а кульмінацією цього періоду є свято - Йом-Кіпур - "День спокути".