Музеї

ДЕНЬ МИХАЙЛА АРХИСТРАТИГА

Категорія: Історичний календар. Обрядовість Створено: Субота, 20 листопада 2021, 23:35

21 листопада – Собор святого Архистратига Михаїла, в народі говорять «Михайла». Цього святого вважають покровителем міста Києва. Герб столиці оздоблений образом Архистратига з мечем.

У народній уяві Архистратиг Михайло – мужній лицар, який перемагає темні сили. Мисливці вважають його за свого покровителя. Існує багато легенд, де Архистратиг Михайло змальовується лицарем, суддею, оборонцем і заступником мисливців на полюванні. Тому в цей день на Михайла мисливці йшли до церкви й перед образом святого Архистратига ставили свічку.

На Звенигородщині у 1926 році А. Кримський зафіксував наступну оповідь від 86-літнього Хведора Щербини із села Попівка.

«Бог як сотворив світ і все, то поставив на всіх чотирьох кінцях світа анголів. Михайлові посадив на ліве плече вітра, і доручив йому керувати ним. Михайло весь час держить вітра за вуса, - то він тіко потрошку віє. А часом Михайло пустить вітрові вуса на одну хвилину, тіко поки почухається; - то зараз же й зірветься селенна буря або завирюха. То Михайло знов його хапа за вуса, а коли б так пустив хоч на-трохи, то геть бе світ змило».

На Михайла по селах справляють храмові свята. На Переяславщині церква Архистратига Михаїла та, відповідно, храм у селах Єрківці, Лецьки, Хоцьки.