Музеї

28 листопада 2021 року іудеї розпочинають святкувати Хануку

Категорія: Історичний календар. Обрядовість Створено: Неділя, 28 листопада 2021, 07:21

У 2021 році Ханука, або Свято світла (вогнів, свічок), відзначається з вечора неділі 28 листопада до вечора понеділка 6 грудня. Дата унікальна для кожного року, оскільки вираховується за місячним календарем.

Головна традиція цього великого іудейського торжества – запалення свічок в особливому свічнику – ханукії, що є символом перемоги світла над темрявою.

Святкування Хануки було встановлено ще в другому столітті до нашої ери. 170 року до народження Христа Єрусалимський храм захопив сирійський цар Антіох IV Епіфан. Усі святині храму, зокрема золоту Менору, він відправив до Сирії. У відповідь народ Юдеї підняв повстання і через три роки переміг, хоча й поступався силами. Повернувшись до оскверненого Єрусалимського храму, вони побачили там лише одну посудину з олією для лампад. Її мало вистачити на один день, але дивовижним чином полум'я не згасало вісім днів. Протягом цього часу іудеї прибрали язичницьких ідолів, освятили храм та зробили нові запаси олії.

Дякуючи Богу за підтримку і чудо та на згадку про очищення храму було встановлено свято світла. Протягом 8 днів Хануки євреї запалюють свічки у ханукії, щодня додаючи по одній: на перший день запалюють одну свічку, на другий – дві і так далі. Свічки встановлюють справа наліво, а запалюють зліва направо. Запалені перед заходом сонця свічки, повинні горіти не менше 30 хвилин після настання темряви. У запаленні свічок бере участь глава сім'ї та хлопчики віком від дев'яти років. Ритуал починається після першої зірки, а запалену ханукію ставлять на підвіконня. Світло ханукальних свічок не можна використовувати в побутових цілях, наприклад, для роботи, читання тощо.

У синагогах протягом восьми днів свята читають молитву подяки "Галель".

Єврейські сім’ї влаштовують пишні застілля в ці дні. Головними компонентами святкових страв є рослинна олія. На Хануку готують оладки, пончики з дріжджового тіста з різними начинками та латкес.