Музеї

ВВЕДЕННЯ ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ (4 грудня)

Категорія: Історичний календар. Обрядовість Створено: П'ятниця, 03 грудня 2021, 16:43

Початок зимового циклу календарних свят найбільш виразно виступає 4 грудня, коли відзначається одне з дванадесятих свят – Богородичне свято Введення в Храм Пресвятої Богородиці. Цей день у народі ще називають Третя Пречиста. Коли Марії виповнилося три роки, батьки її, Іоаким та Анна, виконали дану Господу обіцянку: привели доньку до храму Божого, щоб присвятити її служінню Господу. Першосвященник Захарія (батько Іоанна Предтечі) узяв дитя на руки, поцілував і мовив: «Маріє, Господь звеличить ім’я твоє в усіх поколіннях». Поставив дівчинку на третю сходинку, де зійшла на неї благодать Божа.

На Введення кожний приводив у церкву своїх малолітніх дітей. «Бо коли не прийти – відверне від тебе лице заступниця наша». Вранці старалися вмитися снігом, щоб личко білим, як той перший сніг було. Цього дня мами вперше починали заплітати волоссячко у маленьких дівчаток. Плели його «обручиком» чи «колоском». Зав’язували кіску плетеною червоною стрічкою, остання виконувала роль оберега.

Після Введення мами починали привчати дитину до рукоділля, «тоді легше та найліпше наука та ловиться, тоді в дитину вкладається все родове вміння». «Як тебе, Пресвята Богородице, до храму Господнього увели, уведи отак дитя моє до усякої премудрості, нехай ліпляться руки дитяти мого до всякого ремесла: що бачать очі – нехай зробить, що візьме в руки – нехай буде золоте», - просили матері у Цариці Небесної благословення. Також малося за правило вводити дитину в духовне життя: починали вчити нову молитву чи співанку, частіше, присвячену Богоматері.

Довгими зимовими вечорами тривала робота, а під час неї – різні оповіді, співанки. Йшла мова про діда-прадіда, традиції роду, моральні засади –так виховувалася душа.

Характерним звичаєм цього свята був прихід першого відвідувача – «полазника», за повір’ям, він приносив до хати щастя. Отже, дивилися, хто першим увійде цього дня до хати: дитя – до неприємностей, хлопець-підліток – буде добре вестися худоба, дівчина – хворітимуть старші, здорова молодиця – добре вродить городина, стара жінка – чекатиме біда в дорозі. А коли першим до хати увійде молодий заможний чоловік – рік на все буде славний та кріпкий. Тому, зокрема на Переяславщині, було прийнято, особливо жінкам літнього віку, на Третю Пречисту не «шастати» по хатах. А хто комусь хотів зла, приходив щось позичати. Позичиш чи ні, але тобі так усе і відпливатиме з-під рук, буде невдача за невдачею.

Казали: «Введення прийде, свят наведе». І дійсно, далі йшла низка свят: Катерини, Андрія, Варвари, Сави, Миколи, Ганни, про яких мова згодом.

Світлина: ікона «Введення Пресвятої Богородиці», кін. ХІХ ст. Із зібрання НІЕЗ «Переяслав».