Музеї

СВЯТО ДІВОЧОЇ ДОЛІ (7 грудня – Катерини)

Категорія: Історичний календар. Обрядовість Створено: Понеділок, 06 грудня 2021, 17:03

День великомучениці Катерини, в народі – «Катерини», є святом дівочої долі. Напередодні цього свята колись парубки постували, щоб Бог послав їм добру жінку. А сьомого грудня дівчата ворожилита закликали долю. Зокрема, дівчина йшла в садок, зрізала гілочку вишні, ставила у склянку з водою перед іконою Катерини. Якщо до «Меланки» вишня розквітне – добрий знак, Катерина її чує, їй благоволить і вона до наступної Меланки вже буде у парі.

Щоб не засидітися у дівках зверталися до святої Катерини словами молитви: «Пресвятая Катерино, нареченою на землі стала, нареченою і на небо пішла. І я хочу нареченою стати, пару мати, дітей подружити, онуків дочекатись, правнуків на руках тримати. Подай мені від Бога мою пару, але як п’яниця – протверези, дурний – на розум наверни. Не дай мені ні кривого, ні сліпого, а гарного, як місяць, міцного, як дуб, щоб мене шанував, руку на мене не піднімав, до смерті мене не кинув». Коли ж мали на меті когось конкретного, додавали: «Приверни до мене душу раба Божого Андрія».

У Катеринівському снігові (талій воді) купалися, вмивалися, аби врода цвіла. На Катерину віття калини тулилося до грудей аби лихої слави за дівкою не було.

Ось запис С.Терещенкової, здійснений 1926 року у с. Попівка на Звенигородщині про обрядовість цього дня.

«На Катерини дівчата сходяться до якої вдови, і варять кашу пшоняну, і заливають сім’яним молоком.Як смеркне, беруть кашу і макогона, йдуть до воріт. Стукають об ворота макогоном – і кажуть: «Доле, доле! Йди до мене каші їсти». Потім однесуть кашу до хати, а сами йдуть лічити в тину кілки і кажуть: «Вдівець, молодець… вдівець, молодець…». Аж до краю. На якому залишиться на краю, за такого вийде заміж: чи за «вдівця», чи за «молодця».

Після цього йдуть попід хати слухать. Коли в хаті, при розмові, або на дитину чи на кого скажуть «сядь», то та дівка, що підслухала «сядь», заміж не вийде цього року; а коли скажуть в хаті: «йди», «біжи», то ця вийде».