Музеї

Церковна сторожка із с. Рудяків Бориспільського р-ну Київської обл.

Категорія: Пам'ятки Створено: Четвер, 01 березня 2018, 13:08

Хата збудована в с. Рудяків Бориспільського р-ну, Київської обл. на поч. XIX ст. місцевими майстрами. За спогадами старожилів, використовувалася як церковна сторожка. У 1970 р. споруда була демонтована, перевезена та реставрована на території Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини. На даний час церковна сторожка є експозиційним об’єктом комплексу двору козацької церкви Покрови Пресвятої Богородиці.

Церковна сторожка – типове наддніпрянське дводільне житло поч. ХІХ ст. типу хата + сіни. Будівля каркасна, соснові тесані плахи покладені в дубові шули. Стіни шпаровані, мазані, білені. Зовні, внизу довкола стін, заплетена невисока широка глинобитна призьба. Дах чотирисхилий очеретяний. Хата має три невеликі вікна (на чотири шибки). Широкі лутки (ознака архаїчності будівлі) розписані яскравим орнаментом із стилізованими хрестами.

Облаштування хати традиційне. Ліворуч від дверей піч на стовпчиках, від неї до причілкової стіни насланий дощаний піл, над полом на стінах – полиця та жердка. По периметру хати розташовані лави, а по діагоналі від печі стіл. Прикрашені різьбою божниці містять велику кількість ікон. У інтер’єрі хати вишиті рушниковими швами рушники з унікальними орнаментами: стилізованими хрестами, богинями-берегинями. У хаті поздовжній різьблений сволок, на якому вирізьблено три хрести, літери ІНЦІ – Ісус Назаретянин Цар Іудейський.

У маленьких сінях нечисленне начиння: дерев’яна скриня, окована залізом, два невеликі ослони, діжка, яндола, коряк, ночовки, в кутку жлукто.

 У 1970 р. пам’ятка була задіяна у зйомках фільму «Хата нашого роду» (роздуми О. Довженка з новели «Хата») Київської кіностудії науково-популярних фільмів https://www.youtube.com/watch?v=eIin_fko_Vk&index=34&list=PLzOBGkfNXNiITgF-dncqILIYnDUSSrMgk&t=21s

View the embedded image gallery online at:
http://www.niez.com.ua/museums/%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD/%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD/1165-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-2#sigProId635aecb6c2