Музеї

Комплекс споруд «Двір священика»

Категорія: Пам'ятки Створено: Четвер, 01 березня 2018, 13:17

У Музеї народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини на захід від церкви Покрови Пресвятої Богородиці розташований двір сільського священика. У дворі знаходяться хата, комора, повітка, саж. Всі споруди є пам’ятками архітектури та містобудування місцевого значення.

Хата збудована наприкінці ХІХ ст. в с.Рудяків Бориспільського р-ну Київської обл. місцевими майстрами. Належала настоятелю Миколаївської церкви Павлу Осьмоловському. У середині 30-хрр. ХХст. у хаті священика розміщувався сільський медпункт, а потім – лабораторія колгоспу. Споруда У 1971 р. споруда була перевезена та встановлена на території Музею народної архітектури та побуту в межах двору священика.

Хата чотирикамерна будівля типу: кухня + сіни + світлиця + кімната (хрестильня), у плані прямокутної форми. Перед вхідними дверима збудований напіввідкритий ганок на стовпцях, із двосхилим вкритим металом дашком. Стіни хати покладені в зруб без лишку, із ретельно припасованих соснових плах. Заповнення внутрішніх стін та перегородок – каркасне. Стіни мазані та білені. У кухні підлога глинобитна, у всіх інших приміщеннях – дощана. Стеля у хаті дощана «в розбіжку», покладена на верхній вінець зрубу та три поперечні сволоки, зверху валькована, знизу шпарована та побілена. У кухні поперечний сволок покладений на повздовжній. Хата має вісім вікон на чотири шибки без віконниць (три – на чільній, по двоє вікон – на причілковій стіні, одне – з тильного боку). У сінях розташований лаз на горище, що закритий лядою. Дах чотирисхилий, критий черепицею. Навколо хати невисока дощана глинобитна призьба. Хата обігрівалася піччю. У комині печі викладений чотирьохраменний хрест.

Окрема кімната хати священика призначення для здійснення хрещення. У ній знаходиться шафа, купіль, дерев’яна канапа, риза священика. Ще одна кімната хати – вітальня. У ній можна побачити буфет з фарфоровим посудом, стіл накритий скатертиною, гасову лампу, дивани, стільці, фортепіано. У кутку ікона Матері Божої, лампадка, столик для церковних книг. На стінах – фото, побутові картини, рушники вишиті мережкою-витинанкою, ручної роботи килими.

Інтер’єр кухні типовий для звичайної селянської хати із традиційним набором предметів та меблів.

Загальна площа будівлі – 59,20м2, довжина – 9,30м, ширина – 6,40м.

Комора збудована місцевими майстрами в 40-х роках ХІХ ст. у с. Циблі Переяслав-Хмельницького р-ну Київської обл. (на території садиби заможного селянина). Комора призначалася для зберігання зерна, цінного господарчого реманенту та речей вжитку. У роки колективізації комора була передана у суспільну власність і використовувалась як складське приміщення колгоспу. У 1972р. перевезена, встановлена та реконструйована у межах двору священика.

Комора – рублена будівля, складена з тесаних осикових брусів із лишком ретельно припасованих вінців зрубу. Перед входом на галерею збудовані невеликі дощані двоступінчасті східці. Невисокий чотирисхилий дах споруди покритий металом. Підлога із дощок, укріплених дерев’яними штифтами. Стеля – дощана, суцільна, із двома поздовжніми сволоками, що покладені на масивний поперечний сволок. Підлога ганку піднята над землею на одному рівні з підлогою комори. Двері дощані з отвором у правому кутку.

Загальна площа будівлі – 44,50м2, висота – 2,25м, ширина – 6,10м, довжина – 7,35м.

Повітка збудована місцевими майстрами наприкінці ХІХ ст. у с. Циблі Переяслав-Хмельницького р-ну Київської обл. у дворі священика. Призначалася для утримування корів, коней, волів, овець. У 1973 р. споруда була перевезена, встановлена та реставрована на території двору священика Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини.

По периметру стін повітки закопані 14 дубових стовпів-присох. До них прибиті рейки, які покриті вертикальною дошкою. Над стовпами-присохами лежить вінець «ощіпу», у який врубано десять крокв. Дах двосхилий, покритий червоною черепицею. Повітка має двоє одностулкових дверей із дощок. Стеля відсутня, підлога земляна.

Загальна площа споруди – 68,00м2, довжина – 11,20м, ширина – 6,13м, висота – 2,15м.

Саж побудований в кін. ХІХ – поч. ХХ ст. у с. Циблі Переяслав-Хмельницького р-ну, Київської обл. Призначався для відгодівлі свиней. У грудні 1972 р. був перевезений та встановлений у дворі священика Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини.

Саж – невелика зрубна будівля. Стіни з тесаних обаполів, стеля відсутня. Дах трьосхилий на врубаних у верхній вінець зрубу кроквах. Критий очеретом. У фронтоні – двері для курника. Саж має двоє дверей. Споруда піднята над землею на стовпах. Підлога із тесаних горбиків.

Загальна площа будівлі – 7,00 м, довжина – 2,8 м, ширина – 2,5 м.