Новини

ПОБАЧИЛА СВІТ ЧЕРГОВА КНИГА СЕРІЇ «КРАЄЗНАВЧА БІБЛІОТЕКА ПЕРЕЯСЛАВЩИНИ»

Категорія: Новини Створено: П'ятниця, 21 грудня 2018, 09:51

Нещодавно побачило світ нове краєзнавче видання – Коржов Ю. Б. Пологи-Вергуни. Село в матеріалах Генерального опису Лівобережної України 1765-1769 років. Переяславський полк. / Упорядник Ю. Б. Коржов. – Чернігів: Видавець Лозовий В. М., 2018. – 154 с. – (Серія: Краєзнавча бібліотека Переяславщини; вип. 12). У його основу покладено публікацію оригіналу документу – відомості про козацькі господарства с. Пологи-Вергуни – укладеного під час проведення Генерального опису Лівобережної України, що здійснювався упродовж 1765-1769 рр. Ця робота проводилася Малоросійською колегією на чолі з президентом – графом Петром Рум’янцевим. На момент створення документу вказане село входило до другої Переяславської полкової сотні.

Опублікована книга розрахована на істориків, етнографів, генеологів та усіх, хто цікавиться історією рідного краю. Її упорядник – краєзнавець Юрій Коржов виявив документ у Центральному державному історичному архіві України, м. Київ. Опублікований текст містить демографічні відомості, дані стосовно господарсько-економічної діяльності мешканців, забудови та топоніміки населеного пункту. У книзі подано іменний (понад 500 власних імен) та географічно-топографічний (понад 200 власних назв) покажчики. Рецензентами видання виступили фахівці НІЕЗ «Переяслав»: завідувач НДВ історичного краєзнавства, кандидат історичних наук Тарас Нагайко та старший науковий співробітник НДВ археології, кандидат історичних наук Олександр Юрченко.

Без сумніву, книгу вже зараз можна вважати бібліографічною рідкістю, адже її наклад становить лише 100 примірників. Також слід сказати, що це видання є першою опублікованою працею у вигляді окремої книги, що стосується села нашого району. Воно містить єдине з відомих на сьогодні документальних свідчень з матеріалів Рум’янцівського опису, що стосується с. Поліги-Вергуни.

Зауважимо, що на сьогодні у межах документів Генерального опису, відносно Переяславського полку, опубліковано лише кілька документів. Географія цих матеріалів включає такі населені пункти: с. Велий Хутір, Великохуторянську та Дунинівську слободи Золотоніської сотні (автор: В. Козоріз) та с. Городище (Ташань) Яготинської сотні (автор Ю. Коржов).

Серія «Краєзнавча бібліотека Переяславщини» заснована Національним історико-етнографічним заповідником «Переяслав» у червні 2015 р. на сьогодні налічує низку видань, присвячених історичному минулому населених пунктів, що пов’язані з нашим регіоном. У подальших планах вихід нових книг, у тому числі й матеріалів Генерального опису Лівобережної України, що стосуються історії Переяславського полку.

Завідувач НДВ історичного краєзнавства НІЕЗ «Переяслав» к.і.н.                 Тарас Нагайко

Оставьте свой комментарий

Оставить комментарий как гость

0
Ваши комментарии будут проверены модератором.
правилами и условиями.
  • Комментарии не найдены