Новини

МЛИНИ НІЕЗ «ПЕРЕЯСЛАВ» НА СТОРІНКАХ ЖУРНАЛУ «INTERNATIONAL MOLINOLOGY»

Категорія: Новини Створено: Понеділок, 06 червня 2022, 12:15

У червні 2022 р. на шпальтах відомого у світі видання «International Molinology» («Міжнародна млинологія») вийшла стаття провідного наукового співробітника Музею хліба Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» Олени Жам, присвячена колекції млинів та млинарських пристроїв Заповідника.

У цивілізованому світі є чимало організацій, які опікуються вивченням, збереженням та відновленням традиційних млинів. Найбільша серед них –Міжнародне млинологічне товариство (The International Molinological Society, TIMS), що існує від 1965 року. Його мета – стимулювати вивчення вітряків, водяних млинів, топчаків і ручних млинів, а також сприяти їхньому відновленню. Товариство діє на громадських засадах і об’єднує понад шістсот членів у 30 країнах світу, серед яких троє – з України (Назар Лавріненко, Черкаси; Олена Крушинська, Київ; Михайло Сирохман, Ужгород).

TIMS має власне періодичне видання «International Molinology» – журнал, що виходить двічі на рік і містить оригінальні статті, проілюстровані фотографіями, креслениками, малюнками млинів та млинових механізмів, рецензії на книжки та тематичні збірки статей, методичні рекомендації зі збереження та відновлення традиційних млинів. Видання цікаве як власне для млинарів (у країнах Європи є досить людей із цим фахом, як і майстрів із побудови, ремонту, реставрації млинів), так і для дослідників: краєзнавців, істориків, архітекторів, музейників, етнографів, фольклористів, археологів, мистецтвознавців і всіх тих, хто є небайдужим до такої складової культурної спадщини, як млини і млинарство.

У 104-му випуску «International Molinology», де опублікована стаття Олени Жам, обкладинку, зворотну сторону та їхні внутрішні сторони прикрашають світлини із зображенням вітряків Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини у Переяславі. На обкладинку видавці також помістили прапор України, щоб виразити солідарність з українськими колегами у зв’язку із російською агресією. Сама стаття, що займає 12 сторінок, містить 1 таблицю і 21 ілюстрацію, серед яких є унікальні архівні зображення, фотографії авторки, багато світлин члена TIMS Олени Крушинської і навіть фотокадри Президента TIMS Віллема ван Берґена, зроблені ним під час відвідин переяславського скансену восени 2009 року, коли у Черкасах проходила перша міжнародна конференція з млинів і традиційного млинарства, організована Назаром Лавріненком. До слова, Президент TIMS Віллем ван Берґен високо цінує досвід млинарства України й спроби науковців його дослідити: «Я б хотів закликати всіх українських млинологів продовжувати добру справу дослідження млинів України. Важливо задокументовувати млини як технічні об’єкти, а також вивчати їхню історію та роль у суспільному житті. І прошу вас – до останнього боріться за збереження кожного млина, який ще існує в Україні».

Посилання на публікацію: https://drive.google.com/file/d/1u5Xd60Ym9gpLkMfaYcu_kpBQ1kDDuk8R/view?usp=sharing

 

Оставьте свой комментарий

Оставить комментарий как гость

0
Ваши комментарии будут проверены модератором.
правилами и условиями.
  • Комментарии не найдены