9 жовтня 2024 року у Переяславському ліцеї «Патріот» для учні 11-Б класу була прочитана лекція «М. М. Бенардос – видатний винахідник другої половини ХІХ століття».
Культурно-освітні заходи
02 та 07 жовтня 2024 року для учнів 9 А та 11 А класів КЗ КОР «Переяславський ліцей «Патріот» молодшим науковим співробітником науково-дослідного відділу «Музей Заповіту Т. Г. Шевченка» Коркач С. О. прочитано лекцію «Жінки в долі Тараса Шевченка».
26 вересня у Переяславській публічній бібліотеці відбувся старт науково-просвітницького проєкту «Велична історія маленького міста». Захід започатковано за ініціативою завідувача НДВ історичного краєзнавства НІЕЗ «Переяслав» Тараса Нагайка як платформа для комунікації науковців Заповідника з працівниками бібліотек та вчителями історії. Формат роботи передбачає організацію спільних зустрічей з метою обговорення актуальних аспектів історії міста Переяслава.
24 вересня 2024 р. у Музеї Заповіту Т. Г. Шевченка відбулася зустріч із мовознавцем Галиню Сютою на тему: «Він на сторожі коло нас поставив слово: Шевченко в мовній свідомості сучасних українців». Захід проведено в рамках науково-просвітницького проєкту «Десяте літо», започаткованого із нагоди відзначення 210-ої річниці від дня народження Тараса Шевченка. Він є платформою для презентації та реалізації наукових і просвітницьких задумів, що покликані забезпечити процес національно-патріотичного виховання громадян через втілення шевченківських постулатів та розкриття світоглядних сенсів творчого доробку Кобзаря.
27 вересня 2024 р. об 11:00 у Музеї Заповіту Т. Г. відбувся захід «Спом’янемо добрим словом!» із нагоди відзначення 13-ї річниці від дня відходу в засвіти Героя України, патріарха музейної справи Михайла Івановича Сікорського.
Нещодавно, 25 вересня 2024 року лекція д. і. н., с. н. с., провідного наукового співробітника В. М. Ткаченка «Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав»: від краєзнавчого музею до національного заповідника» прочитана для студентів 3 курсу історичного факультету Київського національно університету імені Тараса Шевченка, спеціальність «Музеєзнавство, пам’яткознавство», ОКР Бакалавр, дисципліна «Історико-культурні заповідника» (д. і. н., проф. А. П. Коцур).
Цьогоріч Музеї народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини відзначає 60-річчя з часу свого створення. 1964 року на цій території на честь 150-річчя з дня народження Тараса Шевченка було створено лісопарк та перший в Україні етнографічний музей просто неба. Тут експонуються об’єкти народної культури, що презентують духовну спадщину українців. Зокрема, це й пам’ятки з місць, де творив геній України – Тарас Шевченко – сіл В’юнище та Андруші.
6 вересня до Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини завітали учні та вчителі Великокаратульської гімназії Переяславської міської ради на ювілей школи – 120 років! Скільки поколінь дітей, вчителів, працівників причетні до цієї школи! І у кожного свої неповторні спогади про школу, бо насамперед школа – це не тільки стіни, це дух, пам’ять, традиції та наступність поколінь!
17-18 серпня в селі Моринці, на батьківщині Тараса Шевченка, відбувся традиційний фестиваль – Ше.Fest. Це великий культурний проєкт, заснований десять років тому на початку російсько-української війни. Він вже виростив ціле покоління українців.
20 травня 2024 р., вшановуючи пам’ять Великого Кобзаря, у Комунальному закладі Київської обласної ради «Переяслав-Хмельницький ліцей-інтернат «Патріот» для учнів 11 класу автором цього допису прочитано лекцію «Символіка типологічного відображення одягу в житті та творчості Т. Г. Шевченка». Свою розповідь лектор доніс через ілюстративний матеріал, що демонструвався на екрані: репродукції автопортретів Т. Шевченка. Аудиторії було повідано про ставлення й використання Т. Шевченком одягу різного типу впродовж життя, надано перелік залишків посмертного гардеробу поета. Особливе зацікавлення в ліцеїстів викликала розповідь про труднощі Т. Шевченка, пов’язані з носінням форменого одягу під час заслання в солдати. У викладі йшлося й про сприйняття та потрактування образу Т. Шевченка сучасниками, події, що відбувалися навколо імені Кобзаря.