ЛІТЕРАТУРНІ ЗУСТРІЧІ НА МЕДОВОГО СПАСА

Категорія: Культурно-освітні заходи Створено: Вівторок, 17 серпня 2021, 18:16

У Музеї кобзарства Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» з його заснування були запроваджені мистецькі зустрічі з творчими особистостями. Це насамперед музиканти – кобзарі, бандуристи, лірники, торбаністи, а також поети і письменники.

Музей кобзарства популяризує  традиційних мандруючих співаків, які несли слово в народ, і більшістю були віршотворцями. Тому в нашій традиції проводити і мистецькі і літературні зустрічі з відвідувачами музею.

Цього разу ініціатором Літературних зустрічей виступила поетка, член поетів-ронделістів Асоціації України – Вікторія Шевель. Вона була учасником різноманітних міжнародних літературних конкурсів, фестивалей. І була відзначена в номінації «Пісенна поезія». ЇЇ поезія перекладена на польську і білоруську мови. Вікторія випустила 5 своїх поетичних книг. Вікторія Шевель – завідувач міської амбулаторії ЗПСМ, сімейний лікар. Інша сторона її життя це поезія. Вікторія має багато друзів в колі поетів, літераторів, які завжди її підтримували, як у хвилини піднесення  так і в періоди сум'ять.

Піднесено і з хвилюванням вона виношувала цю ідею – провести Літературну зустріч зі своїми друзями і земляками – переяславцями.

В день Медового Спасу 14 серпня 2021року Музей кобзарства заповнила шляхетна публіка. Вони завітали на зустріч з непересічними українськими поетами, письменниками і літературними діячами. Усіх їх запросила пані Вікторія.

Це - подружжя Тетяна Череп-Пероганич та Юрій Пероганич, Анна Багряна та Юрій Старчевод.  

Зібрання Літературних зустрічей щиро привітав Олександр Колибенко –заступник генерального директора з науково-організаційної роботи НІЕЗ «Переяслав». Він супроводжував гостей  в музеях заповідника та вручив їм пам’ятні подарунки від дирекції НІЕЗ «Переяслав»

Тетяна Череп-Пероганич – громадська діячка, українська поетеса, прозаїк і драматургжурналісткаперекладачка, членкиня Національної спілки письменників УкраїниНаціональної спілки краєзнавців України, лавреатка національних і міжнародних премій, авторка 11 книжок.

Також вона експерт з комунікацій проєкту Світового банку (з травня 2020), головний редактор журналу «Українська культура» (з липня 2020).

Поезія Тетяни Череп-Пероганич проникнута світлом, добром і вселенською любов’ю. Так в одній поетичній новелі «Ванесса», яку пані Тетяна прочитала на зустрічі була передана вся життєва історія жінки.

ЇЇ чоловік Юрій Пероганич – український громадський діяч у галузі інформаційно-комунікаційних технологій, культури та освіти, генеральний директор Асоціації підприємств інформаційних технологій України, ініціатор створення і співзасновник громадської організації «Вікімедіа Україна». Він є лауреатом 4 Міжнародних премій і 3 пам’ятних медалей.

Анна Багряна – поет, прозаїк, драматург, перекладач. Вистави за її драматичними творами ставилися в театрах України, США та Республіці Македонії.

ЇЇ твори сьогодні перекладені англійською, французькою, польською, болгарською, російською, латиською, литовською, естонською азербайджанською, вірменською, македонською, сербською, хорватською, албанською та іншими мовами.

В Польщі, Бельгії, Азербайджані, Болгарії, Сербії та Республіці Македонії виходили її окремі поетичні книги. Сама ж пані Анна перекладає з польської, болгарської, македонської та російської мов.

Вона звісно є учасником міжнародних поетичних фестивалів:

«Поезія сьогодні» (Польща), Струзькі вечори поезії, «Рацинові зустрічі»;

«Гераклейські поетичні врочистості» (Р.Македонія);

«Слов’янські обійми» (Болгарія);

«Міжнародні письменницькі зустрічі» (Сербія) та ін.

Анна Багряна –  Лауреат Міжнародної україно-німецької премії ім. О.Гончара;

Лауреат –  конкурсів «Коронація слова», «Смолоскип» (2008, за роман «Етимологія крові»);

Лауреат Міжнародної літературної премії «Срібне летюче перо» (Болгарія, 2009);

 Літературного конкурсу СФУЖО ім. Марусі Бек (Канада, 2009);

 Міжнародних літературних премій Медитеранської Академії ім. Братів Міладінових (Республіка Македонія, 2012 р.);

Міжнародного літературного конкрсу «Свіча Наіміта» (Республіка Македонія – Республіка Косово, 2012 р.);

 Літературно-мистецької премії ім. Пантелеймона Куліша (2013, за поетичну збірку «Замовляння із любові» та роман «Дошкуляка»);

Анна Багряна є членом Національної спілки письменників України, Асоціації Українських Письменників, Слов’янської літературно-мистецької Академії (Болгарія), Міжнародної Медитеранської Академії (Македонія), Міжнародної літературної Академії «Македонія презент

Літературну зустріч  яскраво доповнював  Юрій Старчевод – музикант –гітарист, який виконував власні пісні і пісні на слова Тетяни Череп-Пероганич.

 Зустріч закінчилася дружніми знимками на світлу згадку, бажаючі могли придбати книги літераторів.

Учасниками цієї зустрічі були – представниця ОУН Просвіта м. Борисполя – Олена Шкребтієнко, письменник, режисер з Березані Вадим Косьмін, Олена Мікула поетеса з Переяслава, Олег Коломієць – член Спілки письменників України, ветерани музейники, медичні співробітники, жителі міста.

Вікторія Шевель постфактум поділилася з нами своїм настроєм:  

«Мрії здійснилися. Медовий Спас вдався. Душі наповнені радощами та відвертістю задушевного слова.

Безмежно вдячна НІЕЗ "Переяслав" Olexa Lukasevich Олександру Колибенку, Igor Gaidaenko Музей Кобзарства Nataliya Kostyuk Світлана Тетеря за віру, любов, за незабутню підтримку!

Вдячна відвідувачам та письменникам - землякам Вадим Косьмін за розділене щастя, натхнення, творчі задуми!

Благословінь Божих, миру, добра, натхнення!»

Підготувала молодший науковий співробітник НДС «Музей кобзарства»                                  Наталія Костюк

Фотосвітлини учасників заходу Вадима Косьміна, Галини Глушко, Юрія Пероганича