У МУЗЕЇ ТРИПІЛЬСЬКОЇ КУЛЬТУРИ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ «УЧНІ ТА СПОДВИЖНИКИ МИХАЙЛА СІКОРСЬКОГО: НІНА ЗАХАРЧУК – БЕРЕГИНЯ РОДУ»

Категорія: Виставки Створено: П'ятниця, 08 жовтня 2021, 13:44

7 жовтня 2021 р. у Музеї трипільської культури Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав», у рамках днів пам'яті Будівничого переяславських музеїв, Героя України – Михайла Івановича Сікорського (1923–2011), було проведено презентацію виставки «Учні та сподвижники Михайла Сікорського: Ніна Захарчук – Берегиня Роду». Її учасниками стали учні 6 класу Переяславської гімназії із класним керівником Ольгою Миколаївною Якименко, заступник директора гімназії з виховної роботи Наталія Василівна Болбот та працівники Заповідника.

Михайло Сікорський – Герой України (2005), будівничий музеїв міста Переяслава, історик, музеєзнавець, етнограф, археолог. Завдяки цій непересічній людині про сучасний Переяслав в Україні та за її межами знають у першу чергу як про унікальний музейний центр. Створювати експозиції та наповнювати музейну скарбницю музейними предметами Михайлу Івановичу допомагали відомі науковці, краєзнавці, представники громадськості. Та, звичайно, що головними помічниками стали музейні працівники створеного ним колективу. Під керівництвом М. Сікорського була створена знана музейна школа. До її вихованців належить і Ніна Олександрівна Захарчук, яка декілька десятиліть, пліч-о-пліч із Михайлом Івановичем, плідно пропрацювала в переяславському Заповіднику.

Ніна Олександрівна народилася 21 травня 1949 р. у с. В’юнищі Переяслав-Хмельницького району в сім’ї вчителя. Закінчила Переяслав-Хмельницьке педагогічне училище, після якого Київський педагогічний інститут ім. М. Горького. Трудову діяльність розпочала у Чернівецькій області вчителем початкових класів. Повернувшись до Переяслава певний час навчала дітей у школі № 5. З 1980 по 2011 рр. працювала в НІЕЗ «Переяслав», із них два роки старшим науковим співробітником, решту завідувачем Меморіального музею Шолом Алейхема. За час роботи в Заповіднику взяла участь у десятках етнографічних експедицій, поповнила музейну скарбницю сотнями унікальних експонатів, результатом її наукових пошуків стали чисельні публікації в наукових збірниках.

Саме співпраця з такою видатною особистістю, як Михайло Іванович,  знайшла яскравий прояв на життєвому шляху Ніни Олександрівни. Під впливом Будівничого музеїв вона сформувалась як багатостороння особистість – музейник, наковець-дослідник, природолюб та фотохудожник, і найголовніше – Берегиня роду. Зібрана нею колекція сьогодні включає цікаві писемні й речові матеріали та світлини з історії сімейного родоводу, ікона «Покрова», збірка народного вбрання початку ХХ ст., ткані та вишивані рушники, килим, домоткана скатерть, речі домашнього вжитку: металева праска, кераміка, ковганка, прядка, рубель, коромисло, та ін. Детально оглянути ці речі можна на представленій виставці.

У ході проведеного в музеї заходу, науковці Заповідника Дмитро Тетеря та Валентина Білоусько детально ознайомили його учасників із творчим шляхом фундатора переяславських музеїв – Михайла Івановича Сікорського, розповіли про його колег-однодумців, етнографічні експедиції, наповнення експонатами музейної скарбниці, створення експозицій та артефактами, що демонструються на виставці. Із особливим враженням і емоціями всі переглянули фільм «Хата мого роду».  Зацікавлення, в першу чергу серед молодого покоління, викликало спілкування з Ніною Олександрівною Захарчук та її захоплюючі розповіді про родинні реліквії.

Для дітей було проведено майстер-клас по прасуванню сорочки та полотна давніми знаряддями – рублем та качалкою. Це викликало у дітей велике захоплення та цікавість до даних старожитностей. По закінченню заходу всі присутні на презентації пригостилися смачною випічкою місцевого хлібзаводу, яку надав його керівник Андрій Олександрович Пироговський.

Виставка демонструватиметься з 6 по 30 жовтня 2021 р.

Музей трипільської культури працює з 9 до 17 години. Вихідні дні: понеділок, вівторок.

Завідувач НДВ археології                                                                                         Дмитро Тетеря

Молодший науковий співробітник НДВ археології                                                    Валентина Білоусько

View the embedded image gallery online at:
https://www.niez.com.ua/events/trade-shows/2446-%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD#sigProId9dc5742b5e