Музеї

21 ЛЮТОГО НАРОДИВСЯ ВІКТОР ІВАНОВИЧ ЛІСОВОЛ

Категорія: Історичний календар. Особистості Створено: Неділя, 20 лютого 2022, 19:52

Лісовол співав, будив, надихав

Розгублених українців…

Дмитро Чередниченко

ВІКТОР ІВАНОВИЧ ЛІСОВОЛ (21.02.1931–05.04.2013) – відомий український співак, кобзар-бандурист, композитор-аматор, автор музики до знаменитої пісні-маршу на слова Вадима Крищенка «Наливаймо, браття, кришталеві чаші», заслужений працівник культури України (2008).

Народився 21 лютого 1931 р. в с. Семенівка на Полтавщині у співучій родині. Батько Іван Гнатович Лісовол загинув на війні. В 1944 р. пропав безвісти на фронті старший брат Євген. Повоєнне і післявоєнне дитинство було нелегким. Особливо важким видався голодний 1947 рік.

Вихованням сина займалася мати – Надія Сергіївна. Вона чудово грала на гітарі, знала багато українських пісень, романсів і навчила Віктора грати на гітарі. Пізніше хлопець оволодів балалайкою та мандоліною.

У 1958 р. Віктор Лісовол закінчив Харківський інститут механізації та електрифікації сільського господарства. Навчаючись у вузі брав участь у художній самодіяльності. Вагомий вплив на його духовний розвиток відіграли твори українських поетів Василя Симоненка, Івана Драча та Бориса Нечерди.

19 жовтня 1969 р., за сприяння поета-пісняра Вадима Крищенка, Віктор Лісовол дебютував на Українському радіо як виконавець авторських пісень.

У жовтні 1971 р. у музеї Тараса Шевченка в Києві відбувся перший публічний виступ Віктора Лісовола як бандуриста, де він разом з незрячим кобзарем Павлом Супруном виконав пісні «Побратався сокіл з сизокрилим орлом» та «Віє вітер, віє буйний».

В 1970-ті рр. Віктор Лісовол переймав кобзарську традицію від відомого бандуриста Георгія Ткаченка разом з Миколою Будником, Володимиром Кушпетом, Миколою Товкайлом, Віктором Мішаловим  та іншими видатними кобзарями.

У 1973 р. В. Лісовол закінчив студію кобзарського мистецтва при Українському хоровому музичному товаристві. Виступав на концертах як кобзар, співак Київського етнографічного хору «Гомін».

З 1987 по 1991 рр. – учасник заслуженої Капели бандуристів України.

1988 р. при Капелі бандуристів закінчив кобзарську студію. Входив до громади Національної спілки кобзарів України.

В 1960-х рр. Віктор Лісовол написав чудову мелодію на вірші Вадима Крищенка «Наливаймо, браття, кришталеві чаші», багато хто її вважає народною. Пісня набула такої популярності, що стала маршем українського війська:

Наливайте, браття,

Кришталеві чаші,

Щоб шаблі не брали,

Щоб кулі минали

Голівоньки наші!

Щоби Україна

В путах не стогнала,

Щоби наша слава,

Козацькая слава

По світу лунала.

Бо козацька слава

Кровію полита,

Січена, рубана мечами,

Ще й списами бита.

Погуляймо, браття,

Наберемось сили,

Поки до походу,

Поки до схід сонця,

Сурми не сурмили.

Козаку не треба

Срібла ані злата,

Тільки б Україна

Не була катами

На хресті розп’ята.

Видатний кобзар В.І. Лісовол загалом створив понад 70 власних мелодій. У 2007 р. вийшов збірник «50 пісень Віктора Лісовола». В збірнику представлено лише частину доробку видатного композитора – 50 історичних пісень, дум і пісень на слова Тараса Шевченка, Пантелеймона Куліша, Володимира Сосюри, Дмитра Луценка, Павла Тичини, Вадима Крищенка та інших, а також обробки народних пісень.

На історичні теми у творчій спадщині В. Лісовола відомі такі композиції, як:

 • «До кобзи»,
 • «Кину пером, лину орлом»,
 • «Ой під лісом та під Лебедином»,
 • «З Полтавського бою»,
 • «Козаченько впився»,
 • «Ой повійте, вітри, з далекого краю»,
 • «Кричать сичі та чорний ворон кряче»,
 • «Ой не пугай, пугаченьку»,
 • «Дума про отамана Зеленого»,
 • «Як рушали козаченьки»,
 • «Та йшли наші чумаченьки»,
 • -«У Києві-граді дзвони дзвонили»,
 • «Скільки літ Вкраїна-мати…»,
 • -«Ой не гнися дуб високий»,
 • -«Вставай, народе» та інші.

Помер Віктор Іванович Лісовол 5 квітня 2013 р. Похований на Новому міському цвинтарі у м. Вишгород Київської обл.

15 червня 2017 р. на будинку, де жив видатний український кобзар-бандурист і композитор відкрили меморіальну дошку, увічнивши його пам'ять.

Джерела:

 1. Мистецтво України: Біографічний довідник / упоряд.: А.В. Кудрицький, М.Г. Лабінський.; за ред. А.В. Кудрицького. – К.: «Українська енциклопедія» ім. М.П. Бажана, 1997. – С. 371.
 2. Жеплинський Б.М. Ковальчук Д.Б. Українські кобзарі, бандуристи, лірники. Енциклопедичний довідник. – Львів: Галицька видавнича спілка, 2011. – С. 144.
 3. За матеріалами сайту http://poltavahistory.inf.ua/mans4_8u.htm.
 4. За матеріалами сайту http://ukrpohliad.org/culture/do-90-richchya-avtora-pisni-nalyvajte-brattya-kobzarya-viktora-lisovola.html

Молодший науковий співробітник НДВ «Музей Заповіту Т.Г. Шевченка»                                                                 С.П. Пригонюк

View the embedded image gallery online at:
https://www.niez.com.ua/museums/%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD/%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD/%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD/2567-21-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD#sigProId5673f66dda