Музеї

КАРП’ЮК МАРІЯ ДЕНИСІВНА: ПОЕТЕСА, НАУКОВЕЦЬ, ПЕДАГОГ (До 80-річчя від дня народження)

Категорія: Історичний календар. Особистості Створено: П'ятниця, 15 квітня 2022, 07:21

Карп'юк Марія Денисівна народилася 15 квітня 1942 року на Херсонщині, у 1960 році закінчила Новосеменівську середню школу, потім – Херсонський педагогічний інститут. Кандидат філологічних наук, доцент. Працювала старшим науковим співробітником Інституту професійно-технічної освіти (консультант із редакційно-коригувальних питань).

З 1987 р. М. Д. Карпю'к живе й працює в Переяславі-Хмельницькому. Перша бірка поезій Марії Карп'юк «Сталь сльози» стала складовою колективного поетичного збірника «Хвиля», що вийшов 1992 р. у видавництві «Український письменние». Відкривається книга переяславської поетеси віршами про минуле українського народу, які будять національну пам'ять сучасника. У них заговорила непогамовна, бунтівлива природа українки – жінки, що колиса тривогу за свій рід майбутній, патріотки, що оберіга духовний скарб у високому слові. У пронизливому звуковияві свого болю за потоптану й спаплюжену землю поетеса вдається майже до відчайного речення-заклику: «Не зігнись! Не схились! Не продай!».

Ліричний герой у поезіях М. Д. Карп'юк уболіває за потолочені духовні хліби – українську мову, історичну пам'ять, постаючу на силі державність. Вірші поетеси забарвлені відблиском політичних пожеж, але це не імідж сучасного суперпатріота, а зроджена з внутрішніх сум'ять національна гідність.

Поезія Марії Денисівни викресалась не з офіційно дозволеної любові до України, декларацій і постанов, а розвинула своє коріння слова в духовному підгрунті Колими та Соловків. Зробити художній «монтаж» історичного минулого в поетичний рядок удається через психологічний мініпортрет: «Мов Колими червона мерзлота – // Німих очей розстріляний протест». Полум'я слова випалює в душі поетеси сухостій сумнівів. Та, на жаль, «на білім рушнику доріг» чорно цвіли й квіти страждання. А от інтимна й пейзажна лірика устелена м'яким, ніжним світовідчуттям, хоч і не позбавленим драматичних відголосків: «Конвалії – зажура. Спогад. Згадка. // Струна душі, омита в тихий щем. // Немов надії мерехтлива кладка // Чи біль, що сплив зачаєним плачем».

2001 р. М. Д. Карп'юк видрукувала самвидавівську збірочку, яку присвятила світлій пам'яті чоловіка В. І. Гончарука. Життєве кредо поетеси – «поезії, як і любові, // Немає віку, суду, меж».

  Наукові здобутки М. Д. Карп’юк складають значний масив статей, доповідей, монографічних досліджень тощо.

Старший науковий співробітник НДВ «Музей Заповіту Т. Г. Шевченка»                                        Павлик Н. М.

View the embedded image gallery online at:
https://www.niez.com.ua/museums/%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD/%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD/%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD/2574-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD,-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD,-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-80-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD#sigProIdb04cdcfa40