Новини

АРХЕОЛОГИ НІЕЗ «ПЕРЕЯСЛАВ» ДОСЛІДЖУЮТЬ ГРУНТОВИЙ МОГИЛЬНИК ДАВНЬОРУСЬКОГО ЧАСУ В ПЕРЕЯСЛАВІ

Категорія: Новини Створено: Четвер, 13 серпня 2015, 10:55

У 2003 р. археологічною експедицією Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» на східній околиці міста Переяслава-Хмельницького Київської області було виявлено ґрунтовий могильник ХІ – початку ХІІІ ст. Він займає територію східніше дитинця Переяславля – столиці Переяславського князівства. Із західної сторони до нього прилягає широка долина р. Трубіж (ур. Луг), підвищення якої зайняті давньоруським поселенням-передгороддям.

Це перша історична пам’ятка такого типу, що пов’язана з літописним Переяславом. До цього часу були відомі тільки курганні некрополі. За декілька останніх років науковці Заповідника виявили та дослідили на території ґрунтового могильника 97 поховань та ритуальний комплекс із двох вогнищ. Отримані матеріали стали вагомим джерелом для вивчення особливостей поховального обряду переяславської громади княжої доби. В окремих захороненнях археологами знайдено цікаві артефакти минувшини, серед яких прикраси: бронзовий перстень, височне кільце із бронзового дроту, скляні різнокольорові намистини. Для реконструкції одягу того часу важливими є знахідки деталей вбрання – рештки тканини з гаптуванням, скляні та бронзові ґудзики. У декількох похованнях виявлено залізні ножі, покладені з ритуальною метою та  вістря стріли, яке стало причиною загибелі чоловіка-воїна. Під час розкопок у чорноземному шарі також зафіксовано уламки гончарного посуду другої половини ХІ – початку ХІІІ ст., які пов’язані з періодом існування могильника і свідчать про проведення тризни.

3 1

Влітку 2015 р. археологи НІЕЗ «Переяслав» продовжили пошукові роботи в межах ґрунтового могильника. У ході цих досліджень уточнено дані до територіальних і хронологічних меж функціонування некрополя, отримано нову інформацію, щодо поховального обряду переяславців давньоруської доби. У подальшому археологічне вивчення сакральної пам’ятки планується продовжити.

P.S. 15 серпня – День археолога.  Переяславські археологи вітають колег з професійним святом. Успіхів Вам, нових відкриттів, унікальних знахідок та гідної оцінки Вашої діяльності.

Завідувач науково-дослідного відділу

«Музей трипільської культури»  

Дмитро  Тетеря

4 1

Оставьте свой комментарий

Оставить комментарий как гость

0
Ваши комментарии будут проверены модератором.
правилами и условиями.
  • Комментарии не найдены