11-12 травня 2022 року в Університеті Казимира Великого у місті Бидгощі (Польща) відбулася Міжнародна наукова конференція «Добрі та злі сусіди. Створення місцевої, регіональної та континентальної ідентичності в минулому та сьогоденні» («Dobre i złe sąsiedztwa. Budowanie tożsamości lokalnych, regionalnych oraz kontynentalnych w przeszłości i teraźniejszości»).
Це був шостий захід циклу конференцій під назвою «Добрі та злі сусіди». Кожна з наступних сесій була пов’язана з питаннями добросусідських відносин. Даний цикл конференцій був ініційований у 2015 році співробітниками Інституту історії та міжнародних відносин Університету Казимира Великого (УКВ) в Бидгощі, Польща. Після реструктуризації університету його продовжив історичний факультет УКВ. Конференції слугують для обміну думками й репрезентації результатів історичних, політичних та соціологічних досліджень з побудови відносин між суспільствами, що живуть поряд. Задум ініціаторів проєкту полягав у тому, щоб поглянути на добросусідські взаємини з точки зору як окремих людей, так і місцевих чи національних спільнот. Цьогорічний захід став першим після перерви, викликаної пандемією Covid-19. На його хід вплинула також і сучасна політична ситуація. Війна в Україні, що триває, проявилась у багатьох аспектах не тільки завдяки присутності представників українських наукових центрів.
Конференція була присвячена шляхам побудови ідентичності суспільств, що живуть у регіоні, країні чи континенті. Вона замикала два тематичні цикли, пов’язуючи перші три конференції в Бидгощі, темою яких була історія як джерело з’ясування конфліктів і спроби пошуку співпраці та життя різних сусідів, а також дві наступні конференції, присвячені міжкультурному спілкуванню та сприйняттю інших у власній, рідній літературі.
Робота конференції була організована за кількома тематичними секціями. Першу з них, присвячену формуванню місцевої, регіональної, національної й континентальної ідентичності, було наповнено відсилками до історії, особливо ХІХ ст. та часів Другої світової війни. Наступні секції включали такі питання, як репрезентація образу сусіда в соціокультурних ландшафтах, інституціональні практики у побудові локальних, регіональних, національних і континентальних відносин, релігійно-культурний транзит у зв’язку з формуванням історичної пам’яті, питання освіти, сусідські стосунки чи національна ідентичність та сусіди.
Конференція була міжнародною, у ній брали участь науковці з Польщі, України, Німеччини, Литви та Словакії. Дослідницькі центри з України представляли заочно, зокрема: к.і.н., професор Олександр Колибенко (Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав»), к.і.н., доцент Олена Колибенко (Університет Григорія Сковороди в Переяславі), д.і.н., професор Олег Журба (Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара), д.і.н., професор Тетяна Литвинова (Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара), к.і.н. Наталія Марченко (Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського).
На конференції відбулася презентація підручника «Європа. Наша історія», що є результатом міжнародного проєкту польсько-німецьких видавництв: Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne S.A. та Eduversum GmhH Verlag und Bildungsagentur.
Посилання на відео: www.youtube.com/watch?v=RV4VTxVVGmk